„Szkoła pamięta” 2019

Listopadowy czas sprzyja nostalgicznym  przemyśleniom i skłania do zadumy. Wpisując się  w klimat a także realizując zadanie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” uczniowie klas 5a, 5b, 5d, 6b, 6c i 7b wyruszyli na pieszą wycieczkę do Jadownik śladami lokalnych miejsc pamięci.

Najpierw zatrzymali się przy skwerze im. Rotmistrza Pileckiego,  by przy Pomniku Ofiar drugiej wojny światowej zapalić znicze i wyrazić wdzięczność za dar wolności.

Warto zaznaczyć, że w Jadownikach odbywa się  Ogólnopolski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym, który ma na celu się promowanie wiedzy i treści historycznych na temat polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Następnie udaliśmy się do Regionalnej Izby Pamięci, gdzie przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Jadownickiej pan Jerzy Świerczek i pan Tadeusz Tyka przybliżyli nam twórczość lokalnych artystów: literacką  „jadownickiego kronikarza” pana Władysława Okasa oraz  rzeźbiarską pana Stanisława Świerczka. Szczere zainteresowanie młodzieży wzbudziły zgromadzone w tym miejscu przedmioty  i narzędzia użytku domowego oraz gospodarczego wykorzystywane w dawnych czasach. Później zatrzymaliśmy się na krótką chwilę przy obelisku upamiętniającym pontyfikat wielkiego papieża  Polaka – Świętego Jana Pawła II. Na cmentarzu uczniowie zapalili znicze przy Pomniku Pamięci Poległych oraz na grobach żołnierzy z lat 1914- 1918.

Kontynuując akcję „Szkoła pamięta” uczniowie klasy 2a w poniedziałek 18 listopada poszli na wycieczkę na cmentarz wojenny w Brzesku, gdzie zapalili znicze i poznali historię miejsca.