Historia
Z nutą nostalgii, czyli początki „Trójki”
Pomysł budowy nowej szkoły podstawowej w Brzesku powstał w latach 60. ubiegłego wieku. Dotychczas szkolnictwo elementarne w naszym mieście opierało się na dwóch placówkach – męskiej i żeńskiej, później połączonych w jedną, znaną jako Szkołę Podstawową nr 1. W związku z trudnymi warunkami lokalowymi zdecydowano o budowie nowego budynku, który miał powstać w ramach programu oświatowego realizowanego przez ówczesne władze – „1000 szkół na 1000 – lecie Państwa Polskiego”. Nowa szkoła, zlokalizowana na terenie dawnego sadu p. Stósa, została oddana do użytku 30 sierpnia 1966 roku – sześć tygodni przed planowanym terminem. Według pierwotnych zamierzeń miała przyjąć ok. 600 uczniów.
Dnia 3 września 1966 roku nadeszła długo oczekiwana chwila – oficjalne otwarcie Szkoły Podstawowej nr 3. Przed budynkiem zebrali się przedstawiciele władz, rodzice oraz młodzież, aby uczestniczyć w tak doniosłym wydarzeniu. Władze oświatowe reprezentował Kurator Krakowskiego Okręgu Szkolnego, Czesław Banach, który uroczyście przeciął wstęgę i przekazał symboliczne klucze kierownikowi szkoły. Już dwa dni później, 5 września, rozbrzmiał pierwszy dzwonek. Naukę rozpoczęło 659 uczniów. Obwód szkoły obejmował dzieci ze Słotwiny i części bloków przy ulicy Ogrodowej. Oto jak wspomina początki „Trójki” jej pierwszy dyrektor, Stefan Podolański:
„Prezentowała się okazale w otoczeniu małych domków na tej ulicy. Miała duże, słoneczne klasy, czyste i ładnie umeblowane, niestety tylko na pierwszym piętrze. Na drugim i trzecim były stare meble poprzywożone z okolicznych szkół. Raziły swym wyglądem przy świeżych ścianach i błyszczących płytkach podłogowych. Dopiero później, z czasem, wymieniliśmy je na nowe z dużym zaangażowaniem rodziców, nauczycieli i uczniów.”
Grono pedagogiczne liczyło wówczas 20 nauczycieli. Już w pierwszym roku pracy pedagodzy podjęli się prowadzenia zajęć pozalekcyjnych. Powstały koła przedmiotowe
i organizacje, takie jak Szkolna Kasa Oszczędności, Polski Czerwony Krzyż, Towarzystwo Przyjaźni Polsko – Radzieckiej, Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne. Działało również harcerstwo, do którego przystąpiła aż jedna czwarta ogółu uczniów. Pierwszymi opiekunkami ZHP zostały p. Maria Mleczko i p. Stanisława Stós, które włożyły wiele pracy w organizację „alertów”, ognisk, wycieczek, gier polowych i wielu innych imprez harcerskich. W pamięci absolwentów szczególnie miło zapisały się letnie obozy, które organizowano w Czaczowie koło Nowego Sącza.
Pierwszy rok działalności „Trójki” zapisał się na kartach kroniki szkolnej wieloma wydarzeniami. Najważniejsze z nich to: obchody Dnia Nauczyciela, 49. rocznica Rewolucji Październikowej, Święto Wojska Polskiego, 50. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza, 22. rocznica oswobodzenia Brzeska, Dzień Kobiet, Święto 1 Maja oraz zabawa noworoczna.
Rok szkolny 1966/67 pożegnał pierwszych 37 absolwentów.
Kolejne kroki…
W 1968 roku Szkoła Podstawowa nr 3, na wniosek kierownika Wydziału Oświaty, Władysława Bodzionego, została uznana za szkołę wiodącą w powiecie. Rok później opiekę nad placówką przejęła Fabryka Opakowań Blaszanych. Wtedy również po raz pierwszy do Złotej Księgi wpisano 138 dzieci za wzorowe zachowanie i bardzo dobre wyniki w nauce. W czwartym roku działalności szkoła stała się siedzibą dla Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Kadr Oświatowych. Odwiedzały ją liczne wycieczki z Krakowa oraz z całego województwa. Tu także odbywały się konferencje przedmiotowe dla nauczycieli z powiatu.
Systematycznie polepszano bazę szkoły. Z czasem placówka wzbogaciła się o nowoczesne, bogato wyposażone klasopracownie. Szczególnie wyróżniała się sala polonistyczna, która została uznana za najlepszą w powiecie. Biblioteka szkolna, prowadzona przez p. Stefanię Kuhny, dysponowała już 9 tysiącami książek. Stopniowo rozszerzała się również oferta zajęć pozalekcyjnych. Działalność rozpoczęły organizacje, takie jak Klub sportowy i Liga Ochrony Przyrody. Ponadto istniał chór i zespół taneczny, który uświetniał uroczystości szkolne oraz lokalne. Uczniowie z zaangażowaniem włączali się w życie miasta, biorąc udział w ważnych podówczas przedsięwzięciach, takich jak: Dni Oświaty, Książki
i Prasy, obchody 1 Maja, Dni Ziemi Brzeskiej czy żakinada.
Z każdym kolejnym rokiem uczniów przybywało. Gdy ich liczba sięgnęła ponad 800, koniecznością stało się przeniesienie Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Kadr Oświatowych oraz mieszczącej się w „Trójce” filii Szkoły Rolniczej z Wojnicza do innej placówki.
Niezwykle ważnym wydarzeniem w historii szkoły było nadanie imienia i wręczenie sztandaru. Oficjalna ceremonia poprzedzona została kilkoma miesiącami przygotowań. Wreszcie, 24 lutego 1973, w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, nastąpiło uroczyste nadanie szkole imienia wybitnego polskiego astronoma. Na wydarzenie zaproszono około 300 gości, którzy wzięli udział w sesji naukowej poświęconej patronowi szkoły oraz odsłonięciu pamiątkowej tablicy. Uroczystego nadania imienia dokonał inspektor szkolny Władysław Bodziony, a Komitet Rodzicielski przekazał sztandar. Tego dnia uczniowie dostąpili ślubowania i po raz pierwszy zaśpiewali hymn szkoły autorstwa Andrzeja Soji. Od tamtej pory co roku organizowane jest Święto Szkoły, poświęcone życiu i działalności Mikołaja Kopernika.
Natomiast rok później, 5 grudnia 1974 roku, po raz pierwszy odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Młodzi uczniowie, w uroczystej oprawie, wypowiedzieli pamiętne słowa: „Ślubuję na sztandar szkolny być dobrym Polakiem. Będę dbał o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę się uczył, jak kochać swoją ojczyznę i jak dla niej pracować, kiedy dorosnę.” Od tego czasu pasowanie pierwszoklasistów stało się tradycją.
Kolejnym ważnym wydarzeniem, które odbiło się szerokim echem w środowisku lokalnym, była Inauguracja Szkolnego Roku Sportowego. Miała ona miejsce 11 października 1975 roku we wszystkich szkołach na terenie byłego województwa tarnowskiego.„Trójka” jako jedyna szkoła podstawowa z byłego powiatu brzeskiego była wizytowana przez władze centralne i wojewódzkie. Grono pedagogiczne wraz z młodzieżą mogło pochwalić się bogatym dorobkiem w zakresie kultury fizycznej i sportu.
Szkoła rozwija skrzydła
W 1976 roku nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora szkoły. Z chwilą przejścia p. Stefana Podolańskiego na emeryturę kierownictwo nad placówką przejął p. mgr Artur Hajduga. Szkoła rozwijała się w dalszym ciągu i zaczęła odnotowywać w swoich dziejach znaczące osiągnięcia. Warto wspomnieć choćby o III miejscu harcerzy w województwie
w ramach konkursu „Harcerze współgospodarzami osiedla” w 1980 roku. Duży sukces osiągnął również zespół wokalno – rytmiczny „Wiolinki”, kwalifikując się na eliminacjach centralnych w Tarnobrzegu do uczestnictwa w koncercie laureatów w Zielonej Górze.
W styczniu 1978 roku po raz pierwszy w historii szkoły i organizacji harcerskiej zorganizowano zimowisko. Bazą była szkoła w Sobolowie (w latach późniejszych także placówka w Zaborowie). W zimowisku uczestniczyło 60 harcerzy i harcerek. W tym samym czasie w „Trójce” zostały zorganizowane małe formy wczasów zimowych. Przez cały okres ferii udostępniono salę gimnastyczną ze sportowym wyposażeniem. Urządzano spacery
i wycieczki w teren połączone z zimowymi zabawami.
W tym samym roku, w związku z reformą oświaty, wprowadzono w życie uchwałę o 10 – letniej szkole podstawowej. Tegoroczni pierwszoklasiści zaczęli, więc edukację, która miała trwać dekadę. Jednakże trudności, jakie napotkały wprowadzane zmiany, sprawiły, że w 1981 roku zaniechano reformy strukturalnej systemu oświatowego. Szkolnictwo podstawowe w dalszym ciągu miało obejmować osiem lat nauki.
Podniosłym wydarzeniem w życiu organizacji harcerskiej działającej na terenie „Trójki” była uroczystość wręczenia sztandaru Szczepowi Drużyn Harcerskich przez zakład patronacki, Fabrykę Opakowań Blaszanych, która miała miejsce 30 kwietnia 1980 roku. Wzięli w niej udział harcerze ze wszystkich szkół miasta i gminy, społeczność Brzeska oraz zaproszeni goście. Wydarzenie to zarejestrowała Telewizja Kraków i zaprezentowała w „Kronice Krakowskiej”.
Rok 1981 w naszym kraju był pełen niepokoju i napięć społecznych, które wpłynęły także na szkolnictwo. 13 grudnia wraz z wprowadzeniem stanu wojennego działalność dydaktyczno – wychowawcza szkoły została zawieszona. Wznowiono ją dopiero 4 stycznia 1982 roku. Trudne lata 80., upływające pod znakiem kryzysu społecznego i gospodarczego, nie omijały oświaty. Mimo to szkoła prężnie działała. Regularnie odbywały się akademie upamiętniające ważne dla kraju rocznice, świętowano Dzień Patrona Szkoły oraz organizowano liczne konkursy. Natomiast drużyny sportowe zdobywały kolejne nagrody i puchary w rozgrywkach rejonowych oraz wojewódzkich.
Powoli pojawiające się trudności lokalowe wymogły zaadaptowania nowego miejsca na sale lekcyjne. W 1982 roku pozyskano od Fabryki Opakowań Blaszanych budynek tzw. „Staffówki”, w którym po remoncie stworzono trzy pomieszczenia, zapewniając naukę sześciu oddziałom.
Rok szkolny 1984/1985 przyniósł zmianę na stanowisku dyrektora szkoły. Nowym kierownikiem został p. mgr Czesław Jarosz. W tym czasie zanotowano również największy wzrost organizacyjny szkoły, wyrażający się rekordową liczbą oddziałów – 43 i uczniów – 1360. Nauka odbywała się w systemie dwuzmianowym, a najstarsze klasy rozpoczynały lekcje już o godzinie 7.10. Dokonano wtedy również generalnego remontu budynku. Odnowiono elewację, dach, odmalowano 8 sal lekcyjnych oraz poprawiono parkiet w sali gimnastycznej.
Rok 1985 obfitował w szkole w wiele ważnych wydarzeń. W kwietniu na apelu zorganizowanym przez PCK złożono gratulacje i podziękowania wieloletniemu lekarzowi „Trójki”, dr Walerianowi Jaworskiemu, który został odznaczony medalem „zasłużony lekarz PRL” w Warszawie, a w Brzesku „medalem 40 –lecia”.
Szczególnie aktywnie działał wtedy zespół „Wiolinki” pod kierownictwem p. Marii Kurek z akompaniamentem p. Andrzeja Soji. Występował w czasie obchodów 1 Maja, na festynach i przeglądach zespołów artystycznych.
Natomiast w dniu zakończenia roku szkolnego w czerwcu pożegnano nauczycieli oraz uczniów, którzy od września mieli zacząć pracę i naukę w nowo otwartej Szkole Podstawowej nr 2.
Czas wielkich zmian
Okres transformacji ustrojowej w latach 90. nie pozostał bez echa również w oświacie. Przed szkołą pojawiły się nowe możliwości, ale też i wyzwania. 1 września 1990 roku obowiązki dyrektora „Trójki” przejął p. mgr Henryk Rdzawski, który kontynuował chlubne tradycje pozostawione przez poprzedników równocześnie mobilizując grono pedagogiczne do poszukiwania i realizowania nowych rozwiązań dydaktyczno – wychowawczych.
Obok organizacji i kół zainteresowań, które już od lat prężnie działały w szkole, pojawiła się nowa oferta zajęć pozalekcyjnych dla uczniów. Od 1994 roku działało koło modelarstwa redukcyjnego, które rozwijało zainteresowania techniczne dzieci i zapoznawało je z historią oraz tradycjami lotnictwa. Natomiast w roku szkolnym 1995/1996 rozpoczęło pracę szkolne koło LOK – sekcja strzelecka, której głównym założeniem było rozwijanie patriotyzmu i właściwych cech narodowych. Uczniowie należący do koła brali udział w zawodach strzeleckich organizowanych przez Miejski Zarząd LOK. Nadal kultywowane były tradycje harcerskie. Działała drużyna zuchowa i dwie drużyny harcerskie, nad którymi pieczę sprawowały: p. mgr Teresa Sediwy, p. mgr Renata Libera i p. Anna Kłusek. Uroczystości szkolne i lokalne uświetniały zespoły taneczne: „Tańczące Błyskawice”, „Miko”, „Miko Młodsze” i „Rytmika”. Uczniowie klas I – III wydawały gazetkę szkolną „Mini nowinki”.
W ramach popołudniowych zajęć nadobowiązkowych szkoła prowadziła też kurs sztuki walki Wschodu – Aikido, chór oraz zajęcia rytmiczne.
W ofercie szkoły pojawiła się nauka zachodniego języka obcego. Uczniowie początkowo poznawali język niemiecki i francuski, a nieco później, bo od 2002 roku, język angielski. Natomiast w ramach zajęć wychowania fizycznego organizowane były wyjazdy na basen w Proszówkach.
W czasie wakacji 1994/1995 przeprowadzono remont szkoły. Przy pracach w szatni i kuchni pomagała fizycznie i finansowo Rada Rodziców. Tablice rozdzielcze i remont instalacji elektrycznej finansował samorząd Osiedla Brzezowieckie. Remontu kotłowni dokonał Browar Okocim S. A. Powstały także nowe klasopracownie, np. sala o profilu „Wychowanie Komunikacyjne”. Sukcesywnie poszerzane było wyposażenie w środki dydaktyczne. Wkrótce do użytku uczniów została oddana pierwsza pracownia komputerowa.
11 marca 1997 roku szkoła obchodziła kolejny, już 30 – sty, jubileusz swojej działalności. Z tej okazji odbyła się uroczysta msza św., podczas której dokonano poświęcenia sztandaru, oraz akademia z udziałem władz miasta Brzeska, dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów. Na pamiątkę goście otrzymali okolicznościową publikację dotyczącą historii i osiągnięć „Trójki”.
W roku szkolnym 1999/2000, zgodnie z założeniami reformy oświatowej, placówka wprowadziła sześcioletni cykl kształcenia obejmujący 3 klasy nauczania zintegrowanego i 3 klasy nauczania blokowego. W czerwcu 1999 roku mury szkoły opuściły dwa roczniki młodzieży – obok uczniów klas ósmych absolwentami szkoły zostali po raz pierwszy także uczniowie klas szóstych, którzy mieli kontynuować naukę w gimnazjum.
W tym samym czasie Szkoła Podstawowa nr 3 zmieniła rejonizację. Dołączyli do niej uczniowie, którzy wcześniej uczęszczali do wygasającej Szkoły Podstawowej nr 1. W ten sposób „Trójka” objęła swym zasięgiem dwie trzecie powierzchni miasta. Do niej należało także nauczanie dzieci przebywających w brzeskim Szpitalu Rejonowym, które do dziś stanowią dodatkowy oddział klasowy. Placówka przyjęła również uczniów z innego obwodu oraz z miejscowości – Bucza, Jadownik, Jasienia, Mokrzysk, Okocimia, Poręby Spytkowskiej, a nawet Wojnicza.
W następnym 2000 roku po raz ostatni „Trójka” żegnała absolwentów klas ósmych, a w kwietniu 2002 roku szóstoklasiści przystąpili do pierwszego sprawdzianu na zakończenie nauki w szkole podstawowej.
Razem ze zmianami strukturalnymi szkoła wprowadziła nowatorskie metody nauczania i wychowania. Nauczyciele rozpoczęli pracę w ramach Wewnątrzszkolnego Doskonalenia.
W zespołach specjalistów systematycznie podnosili swoje kwalifikacje zawodowe.
Z powodzeniem zaczęli stosować metodę projektów edukacyjnych, korelujących treści edukacyjne z kilku przedmiotów. Efekty pracy ich podopiecznych były udostępniane w formie lekcji pokazowych. Pierwsze przeprowadzone projekty to: „Boże Narodzenie w rodzinie, kraju i na świecie”, „Śladami przeszłości – ocalić od zapomnienia” i „Jesień w historii, literaturze i sztuce”.
W dalszym ciągu szkoła organizowała liczne imprezy angażujące dzieci i młodzież w zakresie różnych obszarów. Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi regularnie odbywał się konkurs na najlepszą klasę w dziedzinie ekologii. Młodsi uczniowie prezentowali swoje talenty w turnieju recytatorskim „Poeci dzieciom”, a szkolni wolontariusze włączali się w akcje charytatywne. Równie chętnie podopieczni „Trójki” brali udział w życiu środowiska lokalnego. W roku szkolnym 2001/2002 przygotowali występ artystyczny z okazji III Brzeskich Dni Rodziny oraz jasełka w sali widowiskowej kościoła św. Jakuba w Brzesku.
Młodzież z powodzeniem uczestniczyła w konkursach przedmiotowych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w roku szkolnym 1999/2000 „Trójka” zajęła dziesiąte miejsce w byłym województwie tarnowskim, jeśli chodzi o liczbę laureatów. Sportowcy mogli pochwalić się natomiast trzecim miejscem we współzawodnictwie szkół zorganizowanym przez Szkolny Związek Sportowy i Wydział Edukacji, Kultury i Sportu.
2003 rok przyniósł kolejny ważny jubileusz, 30 – lecie nadania szkole imienia Mikołaja Kopernika. Tym razem obchody rocznicy przybrały nieco inną formę niż dotychczas. W szkole przygotowano, bowiem trzydniowy cykl imprez poświęconych patronowi o nazwie „O Koperniku dla Kopernika”. W ramach przedsięwzięcia odbyły się liczne konkursy oraz uroczyste spotkanie, na którym pojawili się przedstawiciele władz miasta, emerytowani nauczyciele oraz absolwenci. Dokonano także prezentacji książki „Impresje twórcze uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku”.
Z duchem nowych czasów
W roku 2007 nowym dyrektorem szkoły została p. mgr Dorota Wójcik, która piastuje tę funkcję do dzisiaj.
Szkoła nadal się rozwija. Na jej obecny funkcjonalny i estetyczny wygląd największy wpływ miały nieustanne remonty i modernizacje. Do najbardziej znaczących należą: modernizacja instalacji elektrycznej, remont biblioteki, wymiana drzwi wewnętrznych
i zewnętrznych oraz remont dachu w sali gimnastycznej.
Sale lekcyjne stopniowo odnawiano i wyposażano w pomoce multimedialne. Powstały pierwsze pracownie posiadające nowoczesną tablicę interaktywną. Dzięki tym inwestycjom znacznie polepszyły się warunki do realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych
i opiekuńczych.
Rozszerzyła się również oferta dydaktyczna szkoły. Do ramowego planu nauczania włączono drugi język obcy. W ramach zajęć wychowania fizycznego zorganizowano wyjazdy na brzeski basen. Została wdrożona również innowacja pedagogiczna, jaką są zajęcia z zakresu Terapii Integracji Sensorycznej.
Nauczyciele nadal chętnie korzystają z metody projektu, a podczas zajęć wykorzystują nowoczesne urządzenia multimedialne i elektroniczne wersje podręczników. Pełne zaangażowanie grona pedagogicznego w pracę dydaktyczną skutkuje wysokimi wynikami uczniów w konkursach na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. W roku 2013/2014 „Trójka” osiągnęła 3. miejsce w województwie pod względem ilości finalistów i laureatów konkursów przedmiotowych. [1]
Warto nadmienić, że od 2011 roku nasza placówka przewyższała inne szkoły podstawowe w gminie pod względem liczebności uczniów.
W 2013 roku przy szkole swoją działalność rozpoczął Uczniowski Klub Sportowy „Trójeczka” powołany z inicjatywy Przewodniczącej Rady Rodziców, p. Anetty Śnieg, którego celem jest rozwój i upowszechnianie kultury fizycznej oraz popularyzacja sportu.
W ramach działań klubu uczniowie mogą trenować piłkę nożną i pływanie a także brać udział w zajęciach ogólnorozwojowych i aerobiku. Dwa lata później powstała także sekcja koszykówki prowadzona przez trenera z Towarzystwa Sportowego „Wisła” Kraków.
„Trójka” od chwili wybudowania borykała się z problemem dotyczącym prowadzenia zajęć wychowania fizycznego. Sala gimnastyczna o powierzchni 180 m2 była zbyt mała jak na potrzeby szkoły. W roku 2006 władze Brzeska na czele z burmistrzem Janem Musiałem podjęły decyzję o budowie hali widowiskowo – sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3. Sporą część kosztów na ten cel pokryły środki własne gminy. Gmina otrzymała również dofinansowanie w ramach Wieloletniego Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Małopolskiego. W dniu zakończenia roku szkolnego 2009/2010 Grzegorz Wawryka – burmistrz Brzeska – wraz z panią dyrektor i przedstawicielami lokalnego samorządu dokonali symbolicznego wbicia łopaty pod przyszłą budowę. Natomiast 23 października 2014 roku oficjalnie podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny. Obiekt został udostępniony uczniom oraz mieszkańcom miasta 1 września 2016 roku.
Następny jubileusz obchodzony niezwykle uroczyście to 40 – lecie nadania szkole imienia Mikołaja Kopernika. „Trójka” przybrała świąteczne szaty 19 lutego 2013 roku. Najpierw w kościele św. Jakuba odbyła się uroczysta msza, podczas której poświęcono nowy sztandar ufundowany przez Radę Rodziców. Następnie zaproszeni goście udali się do Regionalnego Centrum Kulturalno – Bibliotecznego, gdzie dokonano przekazania sztandaru w ręce pani dyrektor i ślubowania przez przedstawicieli samorządu uczniowskiego. Wydarzenie uświetnił program artystyczny połączony z prezentacją historii placówki oraz licytacją prac uczniów i nauczycieli. Uczestnicy uroczystości mieli okazję usłyszeć także nowy hymn szkoły, który został skomponowany przez p. mgr Iwonę Mikołajek do słów p. mgr Małgorzaty Sadowskiej. W tym dniu odbyło się również rozstrzygnięcie gminnego konkursu plastycznego „Kosmos pełen tajemnic”, który koordynowała p. mgr inż. Dorota Wojtyś.
Kolejne lata w szkolnictwie upływają pod znakiem wielu reform. W roku 2014/2015
i 2015/2016 w ławkach klas pierwszych obok dzieci siedmioletnich obowiązkowo zasiadły również sześciolatki. Ponadto wszyscy uczniowie otrzymali do dyspozycji bezpłatne podręczniki, które udostępniła biblioteka szkolna.
Rok szkolny 2016/2017 niesie ze sobą kolejne przełomowe zmiany. Zniesiony zostaje obowiązek nauki dla dzieci sześcioletnich. Szóstoklasiści zostają zwolnieni z pisania sprawdzianu na koniec edukacji w szkole podstawowej. Po dłuższej przerwie w mury naszej szkoły wracają oddziały przedszkolne, czyli tzw. „zerówki”. W związku z nowymi potrzebami lokalowymi sala gimnastyczna zostaje zaadaptowana na dwa pomieszczenia przeznaczone dla najmłodszych uczniów. Zajęcia wychowania fizycznego będą już, bowiem odbywać się
w pełnowymiarowej hali.
Na przestrzeni 50 lat istnienia szkoły, mimo zmian organizacyjnych i metodycznych, niezmienione zostały jej cele. Składają się na nie: wszechstronne wykształcenie
i przygotowanie dzieci do zadań, jakie będą podejmowały w przyszłości, wysoki poziom kultury osobistej uczniów, wychowanie według uniwersalnych zasad etyki, promowanie postaw prozdrowotnych i proekologicznych, wdrażane zasad bezpieczeństwa na drodze i w życiu codziennym, rozwijanie patriotyzmu i zacieśnianie więzi z małą ojczyzną.
Magdalena Głowacka – Zastawnik – 50 lat Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku. Monografia 1966 -2016