SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „NIEPODLEGŁA”

Anna Kolbusz z klasy 5a laureatką I miejsca w kategorii fotografia.

Wojciech Zastawnik z klasy 5a laureatem III miejsca w kategorii praca plastyczna.

W konkursie wzięli również udział: Kajetan Zastawnik z klasy 1a, Emilia Sacha z klasy 3a, Julia Rojkowicz z klasy 5a, Emilia Rajca i Katarzyna Rabjasz z klasy 6a i Milena Wójcik z klasy 8b.

Organizatorem konkursu było Muzeum Niepodległości w Warszawie pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego. Konkurs polegał na wykonaniu prac w kategoriach konkursowych związanych z wydarzeniami historycznymi z lat 1914-1921.

Jest to XX edycja ogólnopolskiego Konkursu, organizowanego w celu zainteresowania dzieci i młodzieży ww. wydarzeniami.

Cele Konkursu to:
• zwrócenie uwagi uczestników na problematykę niepodległościową,
• zainteresowanie przebiegiem obchodów rocznic ważnych wydarzeń historycznych, a w konsekwencji zainteresowanie ich genezą,
• przedstawienie wiedzy na temat wydarzeń z lat 1914 – 1921,
• przybliżenie sylwetek osób zaangażowanych w walkę o wolność kraju w okresie I wojny światowej,
• zachęcanie do rozmów ze świadkami historii,
• kształtowanie świadomości patriotycznej w odniesieniu do miejsca zamieszkania, regionu, kraju,
• inspirowanie dzieci i młodzieży w zakresie twórczego promowania własnego regionu (w tym środowisk lokalnych), jego historii, dorobku i dziedzictwa kulturowego,
• aktywizowanie dzieci i młodzieży poprzez tworzenie wypowiedzi w różnorodnej formie (plastycznej, fotograficznej, multimedialnej) w oparciu o własne doświadczenia,
• rozwijanie zdolności kreatywnych.

Uczestnikami Konkursu mogli być uczniowie szkoły podstawowej, ponadpodstawowej, zlokalizowanej na terenie Polski.

Konkurs realizowano w następujących kategoriach wiekowych i tematycznych:
• uczniowie szkół podstawowych klasy 0-3.
„Niepodległość przyszła jesienią” – praca plastyczna
„Niepodległość głosem małego patrioty”– nagranie dźwiękowe
• „uczniowie szkół podstawowych klasy 4-6.
Projekt muralu „Tu mieszka Polak” – praca plastyczna,
„Polskie symbole narodowe w Twoim otoczeniu” – cykl fotografii
• uczniowie szkół podstawowych klasy 7-8.
„Rok 1918” – gra planszowa, Gra planszowa związana tematycznie z wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
• uczniowie szkół podstawowych klasy 7-8.
„Portret Bohatera” – praca plastyczna. Stworzenie portretu osoby publicznej lub członka rodziny albo przedstawiciela lokalnej społeczności, zaangażowanego w I wojnę światową.
• uczniowie szkół ponadpodstawowych „Mój Bohater Niepodległej – prezentacja multimedialna. Przedstawienie wybranej postaci publicznej lub członka rodziny albo przedstawiciela lokalnej społeczności, zaangażowanego w I wojnę światową.
• uczniowie szkół ponadpodstawowych
„Polska niepodległa” – projekt plakatu, praca plastyczna.

Nagrody zostały przyznane podczas uroczystej gali finałowej, która miała miejsce 23 listopada 2023 r. w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w Warszawie.

Grażyna Pleśniarska – Gwizdała
Urszula Krzemień