Certyfikat Civis et Patria

16 listopada 2012r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu na projekt edukacyjny: „Małopolska – moje miejsce na ziemi, moja mała ojczyzna” organizowanego przez Małopolskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie.

Wręczenie certyfikatów odbyło się trakcie III Dni Pamięci organizowanych w ramach Programu: „Kultura Pamięci – Tożsamość Małopolski”. W spotkaniu udział wzięli zaproszeni goście: Jerzy Miller – wojewoda małopolski, Stanisław Kracik – inicjator Dni Pamięci, Aleksander Palczewski – Małopolski Kurator Oświaty oraz przedstawiciele instytucji zajmujących się ochroną i promocją Małopolskiego Dziedzictwa Kulturowego. Licznie przybyli także zaproszeni nauczyciele i uczniowie z całego województwa małopolskiego – laureaci projektu. Uczestnicy tej uroczystości mieli okazję obejrzeć występ grupy rekonstrukcyjnej „Policja II RP a Granatowa Policja” oraz posłuchać wspomnień córki Franciszka Banasia – funkcjonariusza Policji II RP.

Certyfikat Civis et Patria jest przyznawany szkołom w uznaniu za działania kształtujące tożsamość młodego pokolenia.

W III edycji konkursu Brzeska „trójka” otrzymała certyfikat Nr 1 za projekt „Brzesko – moja miejscowość wczoraj i dziś”. W realizację projektu zaangażowana była cała społeczność szkoły: nauczyciele, m.in.: Edyta Szczepanek, Magdalena Czapkowicz, Agnieszka Wnuk oraz uczniowie. Do współpracy włączyli się również rodzice. Koordynatorem i głównym realizatorem przedsięwzięcia była Grażyna Pleśniarska – Gwizdała, a patronat nad projektem objęła pani dyrektor Dorota Wójcik. Udział w konkursie zaowocował wieloma przedsięwzięciami. Realizowano zadania w wybranych obszarach tematycznych. Obszary te obejmowały historię regionu ze szczególnym uwzględnieniem historii najnowszej (m.in. istotne wydarzenia, świadkowie historii, nauczyciele i tajne nauczanie), miejsca pamięci narodowej; m.in. cmentarze wojenne, kultura regionu (m.in. obrzędy, tradycje, zabytki – w tym architekturę przemysłowa, miejsca kultu religijnego), przyroda regionu (m.in. parki i ogrody, walory krajoznawcze i turystyczne, ochrona przyrody), społeczeństwo obywatelskie, gospodarka regionu (m.in. działania angażujące społeczność lokalną i ich efekty).         Zadania te były kontynuacją działań z lat ubiegłych. Edukacja regionalna i patriotyczna ma w PSP Nr 3 długoletnią tradycję. Od wielu lat młodzież szkolna wraz z opiekunami uczestniczy w uroczystościach organizowanych przez władze lokalne. W szkole realizowane były projekty rozwijające zainteresowania własnym regionem, jego historię, przyrodą, gospodarką, dziedzictwem kulturowym, budujące poczucie odpowiedzialności za miejsce, w którym żyjemy (m.in. Śladami przeszłości – ocalić od zapomnienia, Chleb – owoc ziemi i pracy rąk ludzkich, Jesień w chłopskiej chacie, Tradycje i obrzędy wielkanocne, Jasełka, Znani krajanie , Ta ziemia od innych droższa, W poszukiwaniu wiedzy o ludziach, czasach i miejscach, które odchodzą w zapomnienie). Corocznie organizowany jest konkurs wiedzy o regionie (w 2003 roku miał on charakter międzyszkolny, w którym brały udział szkoły z powiatu brzeskiego).       Uczniowie wielokrotnie uczestniczyli w konkursach poświęconych regionalizmowi na szczeblu ogólnopolskim. W 2001r. w Miejskim Ośrodku Kultury prezentowana była wystawa PSP Nr 3 pod hasłem: „ Ziemia Brzeska – historia i współczesność” ( organizator Grażyna Pleśniarska – Gwizdała, której artykuły dotyczące regionalizmu drukowano na łamach BIM-u). Uczniowie poznając również kulturę, zabytki, miejsca pamięci i tradycje związane z „Małą Ojczyzną” wędrując po okolicy i regionie. Od 2001r. w PSP Nr 3 organizowany jest Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Perły Regionu”. Podczas konkursu uczestnicy mają możliwość spotkania z poetami, a także spróbowania swoich sił w warsztatach poetyckich. Jesienią 2011r. konkurs został przeniesiony do Regionalnego Centrum Kulturalno – Bibliotecznego w Brzesku i na  trwale wpisał się w cykl imprez kulturalnych całego regionu. Uczniowie od wielu lat spotykają się z naocznymi świadkami wydarzeń historycznych w naszym mieście przy realizacji projektów edukacyjnych, na lekcjach wychowawczych lub spotkaniach koła historycznego. W ubiegłym roku szkolnym młodzież spotkała się z Panią Jadwigą Sediwy – więźniem obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Młodzież uczestniczy w lekcjach ekologicznych mających na celu ochronę środowiska naturalnego naszej okolicy m.in. „Brzesko – czysta gmina”. Przyznany certyfikat jest potwierdzeniem, że szkoła w nowoczesny sposób kształtuje postawy patriotyczne i obywatelskie wśród uczniów.

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZADAŃ :

KONKURS NA PROJEKT EDUKACYJNY

„MAŁOPOLSKA – MOJE  MIEJSCE NA ZIEMI , MOJA MAŁA OJCZYZNA” – plik pdf