I Dzień Ekonomii „Ekonomia na co dzień”

„Pieniądzom trzeba rozkazywać a nie służyć.”  – Seneka

28 lutego w naszej szkole odbył się I Dzień Ekonomii, w którym wzięli udział uczniowie klas 8a, 8b, 8c oraz 7e.

Jest to nowa inicjatywa zorganizowana w ramach realizowanego przez Panią Annę Zydroń programu edukacyjnego „Ekonomia na co dzień” pod patronatem Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Narodowego Banku Polskiego i Fundacji Warszawskiej Instytucji Bankowości.

Celem programu jest m.in. rozwijanie kompetencji kluczowych, poznanie elementarnych pojęć z zakresu ekonomii, poznanie siebie, wybór ścieżki edukacyjnej i gospodarowanie własnymi zasobami.

Na dodatkowych zajęciach chętni uczniowie klas 8: Wiktoria Rudnicka, Oliwia Stypka, Aleksandra Styrna, Justyna Olchawa, Maja Zachara, Mieszko Góra i Kamil Marecik przez ponad 3 miesiące realizowali projekt edukacyjny pt. „Żyj ekonomicznie – moje kieszonkowe”. Celem projektu było sprawdzenie czy uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły otrzymują kieszonkowe, czy są oszczędni i potrafią racjonalnie gospodarować swoimi finansami.

Zaangażowani w projekt wychowankowie, przeprowadzili badania ankietowe, które wykazały, że uczniowie otrzymują kieszonkowe, ale nie jest ono regularne, a młodzież nie jest oszczędna i nie zna sposobów na oszczędzanie pieniędzy.

Dzień ekonomii dał możliwość prezentacji projektu i był próbą rozbudzenia wśród uczniów szkoły podstawowej ciekawości ekonomicznej. Spotkanie składało się z trzech części. W pierwszej prowadzący omówili wyniki badań ankietowych, w drugiej przedstawili zasady oszczędzania i sposoby na zarobienie swoich pierwszych pieniędzy a w ostatniej zaprosili do Quizu ekonomicznego w którym wzięły udział 3 osobowe zespoły klas 8. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą ekonomiczną, ale przekonali się także, że przed nimi jeszcze wiele informacji do zdobycia.

Zwyciężyła drużyna 8c w składzie Klaudia Sambor, Patrycja Sławek i Julia Chrabąszcz. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, a widownia żywo reagowała w trakcie konkursu, a na koniec gromkimi brawami podziękowała swoim koleżankom i kolegom.

Serdecznie dziękujemy Państwu za wspólne spotkanie i poświęcony czas, mamy nadzieję, że zachęciliśmy do oszczędzania i że wskazaliśmy kilka ciekawych pomysłu na to, jak być przedsiębiorczym! Mamy nadzieję, że to początek drogi z „Ekonomią na co dzień” w naszej szkole.