VII Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”
Pisanie tego dyktanda to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania pojawiają się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę.
W tym roku już po raz siódmy uczniowie zostali zaproszeni do udziału w konkursie ortograficznym.
Zamierzeniem organizatorów było, by wspólne wczytywanie się w teksty poświęcone bohaterom i wydarzeniom historycznym stało się okazją do refleksji nad językiem polskim, a emocje towarzyszące wszystkim zaangażowanym w Dyktando Niepodległościowe były swego rodzaju żywą lekcją patriotyzmu. Święto historii i języka ojczystego przybrało tym razem formę współzawodnictwa, które objęło swym zasięgiem obszar aż sześciu województw: małopolskiego, dolnośląskiego, lubelskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego.
Uczniowie naszej szkoły pozytywnie odpowiedzieli na apel organizatorów i chętnie wzięli udział w dyktandzie.
W tym roku szkolnym 2019/2020 odbyło się ono w trzech kategoriach wiekowych: klas IV-VI i VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Konkurs przebiegał w dwóch etapach: szkolnym – 1 października i wojewódzkim – 28 października 2019.
Uczennica klasy 8a Aleksandra Wolsza dotarła aż do finału i zajęła wysokie IX miejsce. Uroczysta gala podsumowująca konkurs miała miejsce 14 listopada w Krakowie. Oli oraz pani Marii Bawół, która przygotowała ósmoklasistkę do konkursu, gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów.
Organizatorami konkursu VII Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” są Fundacja „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ.
.