„Szkoła pamięta” kl.7a i 7b

Miesiąc listopad jest czasem zadumy nad  życiem i przemijaniem. Jest również  związany ze Świętem Odzyskania Niepodległości  przez Polskę.  Włączając się w obchody  świąt, w ramach programu „Szkoła pamięta” uczniowie klas 7a i 7b  naszej szkoły udali się na wycieczkę na kwaterę wojskową nr 275, która znajduje się na cmentarzu żydowskim w Brzesku. Została ona odnowiona    w 2019 roku przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Krakowie.

Na kwaterze jest  21 grobów żołnierzy wyznania mojżeszowego walczących w armii austro-węgierskiej  z  czasów I wojny światowej. Przez wiele lat kwatera była bardzo zaniedbana. Dopiero  w ciągu dwóch ostatnich lat rozpoczęły się prace porządkowe i renowacyjne.

Historia Żydów w Brzesku jest  bardzo związana z dziejami naszego miasta. Uczniowie udali się również na miejsce pierwszego cmentarza żydowskiego w Brzesku, który znajdował się na  ul. B. Głowackiego. Następnie uczniowie przeszli na ul. Kardynała Wyszyńskiego, gdzie znajdowała się synagoga zwana „starą”, obecnie znajduje się tam pusty plac. Uczniowie odwiedzili również ulicę Puszkina, gdzie funkcjonowała  kolejna synagoga  oraz łaźnia żydowska.

W tym przepełnionym nostalgią okresie obecność uczniów i zapalony symbolicznie znicz oraz postawiona chorągiewka niech będą symbolami pamięci dla tych, którzy walczyli za naszą wolność.