BohaterON w naszej szkole

Brzeska „trójka” co roku uczestniczy  w różnych akcjach i przedsięwzięciach patriotycznych. Również i w tym roku przystąpiliśmy do projektu ogłoszonego przez MEN: „Szkoła Pamięta”, który polega na podejmowaniu działań upamiętniających ważne postaci i wydarzenia.  „ Pamiętamy o naszych Bohaterach”. Akcja „BohaterON – w Twojej Szkole !”   jest organizowana przez dwie wrocławskie instytucje: Fundację Rosa oraz  Fundację Sensoria.   To ogólnopolska  kampania  o tematyce historycznej  mająca na celu  upamiętnienie i   uhonorowanie  uczestników Powstania Warszawskiego, podniesienie poziomu wiedzy  i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego. Partnerem merytorycznym jest Instytut Pamięci Narodowej. Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Projekt ma edukować Polaków bazując na historiach Powstańców, wzmacniać  poczucie tożsamości  narodowej, krzewić  postawy patriotyczne  oraz  budować  wrażliwość  społeczną. W projekcie wykorzystano materiały edukacyjne otrzymane drogą elektroniczną od organizatorów przy przeprowadzaniu lekcji na temat historii Polski XX wieku.  Akcja zakończyła się pisaniem kartek, listów, pocztówek okolicznościowych i własnoręcznie wykonanych laurek do Powstańców Warszawskich. Dzięki uczestnictwu w tym projekcie uczniowie mogli poznać nie tylko historię Powstania Warszawskiego, ale również osobiście wyrazić swój szacunek i podziw  Powstańcom Warszawskim pisząc  do nich osobiste specjalne  podziękowania  za trud,  ofiarność i  odwagę  w walce o wolną Ojczyznę. Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość.  Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom.  Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika.   Akcja ta ma szczególne znaczenie, ponieważ nieubłagalnie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w  podtrzymywaniu  pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z bezpośredniej perspektywy. Ludzie Ci  zasłużyli na naszą  wdzięczność,  pamięć i szacunek.  Akcja BohaterON   pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób . Dzięki naszemu uczestnictwu w tej akcji kolejni Powstańcy Warszawscy otrzymali specjalne kartki z podziękowaniami.

Cześć i chwała BOHATEROM !

Pamiętamy!

Grażyna Pleśniarska – Gwizdała ,  Barbara Górczewska

Na zdjęciach uczniowie „trójki” prezentują kartki wykonane przez siebie oraz przez swoich kolegów i koleżanki z klas 1 – 8.