„Odblaskowa szkoła” Odcinek 2

Podejmujemy kolejne działania zaplanowane we wrześniu. Jednym z nich jest promowanie przez uczniów bezpieczeństwa i odblasków w środowisku lokalnym, a szczególnie wśród seniorów .

Dnia 9 października grupa harcerzy wraz z opiekunem rozwieszała plakaty promujące noszenie odblasków przez seniorów. Plakaty pojawiły się w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym, Urzędzie Miasta oraz na tablicy ogłoszeń przy kościele św. Jakuba. Są to miejsca często odwiedzane przez naszych seniorów, o których bezpieczeństwo pragniemy zadbać  Szczególnie jest to ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy to szybko zapadający zmrok, pochmurne i deszczowe dni sprawiają, że pieszy bez odblasków staje się niewidoczny dla kierowców.

Natomiast druga grupa harcerzy w różnych częściach miasta rozdawała przechodzącym seniorom opaski odblaskowe i zachęcała do ich noszenia zarówno podczas poruszania się pieszo jak i w trakcie jazdy rowerem. Mile zaskoczeni przechodnie chętnie zakładali odblaski lub prosili harcerzy o ich założenie. Potrzebę noszenia odblasków podkreślało także hasło „Gdy o życie Senior dba, to na sobie odblask ma!” umieszczone na plakacie trzymanym przez harcerzy.

Wśród działań podjętych przez uczniów znalazły się też listy otwarte pisane do seniorów. Jeden z nich umieszczamy poniżej. Mamy nadzieję, że uwrażliwi on starsze osoby na tematykę bezpieczeństwa na drodze i potrzebę noszenia odblasków.

Dnia 10 października w godzinach od 7.30 do 8.00 na przejściu przy naszej szkole grupa uczniów wraz z opiekunami i przy wsparciu przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji z sekcji Ruchu Drogowego,  p. Stopki i zaprzyjaźnionej zebry (szkolnej maskotki BRD) przeprowadziła akcję „Kierowco, zwolnij!”. Akcja trwała pół godziny. Kierowcom rozdano 90 małych kalendarzy na rok 2020 i tyleż samo soczystych jabłek. Kalendarze zostały zaprojektowane przez uczniów, znalazły się na nich wybrane prace plastyczne pierwszoklasistów oraz hasła apelujące o ostrożność. Nie mogło także zabraknąć jabłek, które symbolizują zdrowie i życie. Składamy serdeczne podziękowanie przedstawicielom Komendy Powiatowej Policji z sekcji Ruchu Drogowego za czuwanie nad bezpieczeństwem przeprowadzanej akcji.

Dla seniorów  a także dla innych uczestników ruchu drogowego nasi uczniowie zaplanowali jeszcze inne akcje odblaskowe, ale o tym w kolejnych odcinkach…

List otwarty do Seniorów

Drodzy Seniorzy

Połowa ofiar śmiertelnych wśród pieszych to seniorzy.

Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego i każdy zobowiązany jest do przestrzegania jego reguł – niebezpieczeństwo na drodze czyha na człowieka niezależnie od jego wieku. Jedną z tych reguł jest noszenie odblasków, szczególnie po zmroku, w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Te niepozorne elementy mogą nawet uratować nam życie, bowiem czynią nas widocznymi na drodze z dalekiej odległości. Założony odblask to nie tylko przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, ale również przejaw troski o życie własne i innych ludzi.

Miło wyjść na spacer, do znajomego czy rodziny nawet jeśli szarówka, niepogoda czy zmrok. Wystarczy odpowiednio się ubrać i dołączyć element odblaskowy. Odblaski oprócz funkcji użytkowej mogą stanowić również ciekawy dodatek do stroju. Aktualnie są one dostępne w niezliczonej ilości barw i form. Dlaczego więc nie zakładać ich codziennie i łączyć przyjemne z pożytecznym?

Noszenie tego ważnego dodatku powinno być codziennym nawykiem każdego z nas.

Drogi Seniorze – bądź widoczny na drodze!

Ola