GRUPA HISTORYCZNA Z WIZYTĄ NA „PRZYSTANKU NIEPODLEGŁOŚĆ”

Grupa historyczna Żołnierze Niezłomni, Niepokorni , Wyklęci –Pamiętamy!  została w tym roku zaproszona do udziału  w V edycji „Przystanku Niepodległość” objętego Patronatem Honorowym Premiera Mateusza Morawieckiego, podczas którego wystawiła w Teatrze Zdrojowym im. M. Ćwiklińskiej w Polanicy Zdroju,  wspólnie z bardami: Leszkiem Czajkowskim i Pawłem Piekarczykiem najnowszy  spektakl muzyczno – teatralny „ WYSTARCZY PAMIĘĆ… W hołdzie Niezłomnym Bohaterom”.

„Przystanek Niepodległość” to doroczne, trzydniowe, cykliczne spotkania, podczas których dokonuje się analizy sytuacji społeczno – politycznej, odbywają się panele dyskusyjne, koncerty, wystawy i spektakle. Uczestnicy podczas wykładów mogą poznać wiele faktów z najnowszej historii naszej Ojczyzny, w tym losy Żołnierzy Wyklętych. Wśród zapraszanych gości są ministrowie, posłowie, samorządowcy, profesorowie wyższych uczelni, pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej, dziennikarze, artyści i literaci. Tegoroczna edycja Przystanku odbyła się w Polanicy-Zdroju w dniach 13 – 15 września. Głównym pomysłodawcą i  organizatorem przedsięwzięcia jest  Radna  Rady Powiatu Kłodzkiego – p. Krystyna Śliwińska.

Warto wspomnieć, że młodzież z grupy historycznej po wspaniałym występie, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony widzów, miała okazję zwiedzić urokliwą miejscowość zdrojową oraz wziąć udział w ciekawych wydarzeniach. Wiele emocji wzbudził szczególnie koncert zespołu Lombard oraz możliwość poznania jego członków.

Wystawienie spektaklu w tak znaczącym przedsięwzięciu było dla grupy, a także dla naszego regionu szczególną promocją. Partnerem spektaklu „Wystarczy PAMIĘĆ…W hołdzie Niezłomnym Bohaterom” było Województwo Małopolskie,  za co szczególnie jesteśmy wdzięczni. Dziękujemy za wsparcie naszych działań Pani Minister Józefie Szczurek – Żelazko, Powiatowi Brzeskiemu,  Stowarzyszeniu „Nasze Dzieci” na czele z Panią Katarzyną Martyką  oraz wszystkim , którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do sukcesu grupy. Serdecznie dziękujemy Pani Krystynie Śliwińskiej za zaproszenie i otoczenie nas opieką , Pani Barbarze Drożyńskiej za współpracę oraz służenie na każdym kroku pomocą, obsłudze technicznej za wysoki profesjonalizm i wielu wspaniałym Osobom, które otaczały nas swoją serdecznością . Dziękujemy za miłe przyjęcie, niezapomnianą atmosferę i ciepło, z jakim byliśmy przyjmowani oraz za wiele słów uznania pod adresem grupy i wystawionego spektaklu. Dziękujemy naszym Przyjaciołom , Bardom – Leszkowi Czajkowskiemu i Pawłowi Piekarczykowi za wspólną pracę na rzecz przywracania pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

W spektaklu wystąpili: Leszek Czajkowski – pieśniarz, poeta; Paweł Piekarczyk – pieśniarz; grupa historyczna Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci – Pamiętamy!  złożona z nauczycieli i uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Brzesku, Zespołu Przedszkolno – Szkolnego  w Brzesku oraz absolwentów. autor pieśni i muzyki: Leszek Czajkowski; scenariusz i reżyseria spektaklu: Barbara Maria Górczewska.