Treść artykułu

Wycieczka klas ósmych do Warszawy

2 czerwca uczniowie klasy 8 a i 8 b udali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy.  Bardzo wcześnie, bo już przed 6 rano, 27 – osobowa grupa młodzieży wraz opieką wyruszyła pociągiem w kilkugodzinną podróż do stolicy.

Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. Następnie udaliśmy do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z XXX piętra mogliśmy podziwiać wspaniałą panoramę miasta. Kolejnym punktem programu był spacer po Starym Mieście, gdzie podziwialiśmy Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta III Wazy.  Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta.  Widzieliśmy pomnik Warszawskiej Syrenki oraz Barbakan.  Zobaczyliśmy także Pomnik Małego Powstańca oraz pomnik Jana Kilińskiego. Na koniec wstąpiliśmy na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza. Akurat odbywała się zmiana warty.  Mieliśmy również okazję podglądnąć przygotowania do koncertu “Wsłuchiwać się w Papieża” z okazji 40. rocznicy pierwszej Pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski, który miał odbyć się w tym miejscu kilka godzin później.  Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy się do hostelu na zasłużony odpoczynek.

Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie również był udany.  Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Sejmie a następnie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W dalszej kolejności pani przewodniczka oprowadziła nas po terenach dawnego warszawskiego getta. Spacer zakończyliśmy na Cmentarzu Stare Powązki, gdzie mieliśmy możliwość odwiedzić groby m.in. powstańców warszawskich, Zośki, Alka i Rudego, Sybiraków oraz powstańców styczniowych. Zobaczyliśmy także Kwaterę „Na Łączce”.

Po smacznej kolacji wróciliśmy do hostelu. Jednak to nie był koniec atrakcji tego dnia. Po krótkim odpoczynku i regeneracji sił wieczorem wyruszyliśmy na spacer Krakowskim Przedmieściem i udaliśmy się na Plac Zamkowy, by zjeść lody i podziwiać pięknie oświetlony Zamek Królewski. Na koniec wstąpiliśmy do parku, w którym odbywa się multimedialny pokaz fontann.

Trzeci dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od spaceru po Łazienkach Królewskich. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Uczestnicy wycieczki zachwycali sie także florą i fauną tego parku,  w szczególności przepięknymi pawiami i licznymi wiewiórkami. Równie pięknych wrażeń estetycznych dostarczyło nam kolejne miejsce – ogrody na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.  Następnie pojechaliśmy zwiedzić Stadion Narodowy. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Ostatnim punktem wizyty w Warszawie była lekcja muzealna w Muzeum Narodowym, podczas której mogliśmy podziwiać najsłynniejsze dzieła polskiego malarstwa. Największe wrażenie wywarła na nas sala Jana Matejki, w której „na żywo” zobaczyliśmy  „Bitwę pod Grunwaldem”.  Po zjedzeniu obiadu wyruszyliśmy na dworzec kolejowy, skąd pociągiem udaliśmy się najpierw do Krakowa a następnie do Brzeska.

Wycieczka była bardzo udana, zwiedziliśmy wiele interesujących miejsc. Pogoda dopisywała i panowała miła atmosfera. Pomimo zmęczenia wielogodzinnymi wędrówkami i natłokiem wrażeń, wróciliśmy do domów zadowoleni.

Uczestnicy i organizatorzy wycieczki pragną serdecznie podziękować Biurowi Poselskiemu pani poseł Józefy Szczurek – Żelazko za umożliwienie wizyty w Sejmie.