Teatralne Lustra 2019

Koło teatralne „Miszmasz” działające w naszej szkole zostało uhonorowane trzema wyróżnieniami w 8. Konfrontacjach Teatrów Dzieci i Młodzieży „Teatralne Lustra”, które odbyły się w dniach 14 – 16 maja 2019 r. w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym w Brzesku.

„Teatralne Lustra” to projekt artystyczno – edukacyjny, którego celem jest prezentacja dokonań teatrów dziecięcych i młodzieżowych regionu tarnowskiego oraz stworzenie możliwości wymiany doświadczeń i doskonalenia warsztatu teatralnego instruktorów i zespołów. Organizatorem przedsięwzięcia jest Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Brzesku. Honorowy patronat nad imprezą objął burmistrz Brzeska –Tomasz Latocha oraz starosta brzeski – Andrzej Potępa. W tym roku na scenie zaprezentowały się 23 zespoły teatralne, które oceniał Zespół Konsultantów w składzie Anna Lenczewska: – aktorka, Paweł Kumięga – aktor oraz Karol Polak – aktor.  Podczas uroczystego zakończenia Konfrontacji  wręczono wyróżnienia i nagrody.

„Trójkę”  reprezentowały aż trzy zespoły i każdy z nich został doceniony przez jury:

Koło teatralne „Miszmasz” zdobyło wyróżnienie 2. stopnia za spektakl „Gliniane serca”

Grupa młodsza koła teatralnego „Miszmasz” otrzymała wyróżnienie 2. stopnia za spektakl   „Król Bul – Bul”

Grupa młodzieżowa koła teatralnego „Miszmasz” uzyskała wyróżnienie 1. stopnia za spektakl „Siostra – nie siostra”

Autorką scenariuszy do przedstawień jest pani Agata Kawalerczyk. O reżyserię, muzykę i scenografię zadbały panie Agata Kawalerczyk i Magdalena Głowacka – Zastawnik. Kostiumy do spektaklu „Siostra – nie siostra” i „Król Bul – Bul” przygotowała pani Julita Chrabąszcz. Natomiast muzykę do przedstawień przygotowali: pani Iwona Mikołajek, pani Barbara Zelek i pan Michał Seremak

W nagrodzonych spektaklach wzięło udział 40 młodych aktorów z klas IV, V, VI, VII i VIII. Dla niektórych z nich udział w przeglądzie był debiutem scenicznym. Liczymy na kolejne sukcesy w następnych przeglądach teatralnych.

„SIOSTRA – NIE SIOSTRA”

Trzecim zespołem, który reprezentował nasza szkołę podczas 8. Konfrontacji Teatrów Dzieci i Młodzieży „Teatralne Lustra”, była grupa młodzieżowa koła teatralnego „Miszmasz”. Zespół ten tworzyły uczennice: – z klasy 5 a: Julia Zelek, z klasy 5 b: Maja Gorzelak, Wiktoria Żak,- z klasy 7 a: Emilia Janik, Jadwiga Rudnik, Aleksandra Wolsza,  z klasy 8 b: Rebeka Sowa, Zuzanna Sacha, Katarzyna Stanisławczyk. Dziewczęta w inscenizacji zatytułowanej „Siostra – nie siostra”  wcieliły się w role bohaterek  Balladyny Juliusza Słowackiego, próbując na nowo odczytać siostrzany wątek , i jednocześnie zadać pytanie o wielowymiarowość psychiki ludzkiej. Zespół Konsultantów docenił smugi klasyczno – romantycznej baśni w spektaklu iprzyznał grupie młodzieżowej wyróżnienie 1. stopnia.

„GLINIANE SERCA”

Wyróżnienie 2. stopnia  w 8. Konfrontacjach Teatrów Dzieci i Młodzieży „Teatralne Lustra” powędrowało także do zespołu prezentującego spektakl „Gliniane serca”. W skład grupy weszli uczniowie: – z klasy 4 a: Klaudia Kondziołka, Amelia Mrówka, Julia Nadolnik, Magdalena Stanisławczyk, Magdalena Wójcik, Kamila Rabiasz, z klasy 5 a: Ivana Chmura, Amelia Kozioł, Jagoda Mila, Julia Zelek, Maciej Żurek, Julia Maciaś, Łucja Bukowska, Magdalena Habryło, z klasy 5 b: Zofia Baniak, Maja Gorzelak, Wiktoria Żak,  z klasy 5 c: Antonina Maciasz, Kacper Maciejowski, z klasy 5 e: Kinga Kolbusz, Piotr Leś, Emilia Pytka, Sara Sukiennik, z klasy 6 b: Julia Wójcik, Franciszek Osyba,  z klasy 6 c: Emilia Sacha,  z klasy 6 d: Natalia Legutko. Przedstawienie stara się odpowiedzieć na pytanie, czy w dzisiejszym świecie jest miejsce dla ludzi z glinianym sercem. Bohaterowie spektaklu, Jaś i Małgosia, zauważają, że trudno przetrwać  w społeczeństwie, które opera się na żelaznych schematach, uwodzi złudnym szczęściem oraz kusi pozornie łatwymi wyborami. Jednak ostatecznie odkrywają, że to co wydaje się być kruche i delikatne, może okazać się prawdziwą siłą.

„KRÓL BUL – BUL”

Podczas tegorocznych Konfrontacji Teatrów Dzieci i Młodzieży „Teatralne Lustra” już po raz drugi  zaprezentowała się grupa młodsza koła teatralnego „Miszmasz” składająca się z uczniów klas czwartych i piątych. Zaprezentowany przez nich spektakl „Król Bul – Bul” został uhonorowany wyróżnieniem 2. stopnia.  W szeregach młodszej części koła teatralnego naszej szkoły znaleźli się uczniowie klas: IV a: Klaudia Kondziołka, Leonard Popiela, Magdalena Wójcik, Amelia Mrówka, Julia Nadolnik, Kamila Rabiasz ,  IV d: Emilia Kita, Milena Tota, Jan Szczepanek, Nadia Węgiel, V a: Łucja Bukowska, Magdalena Habryło, Amelia Kozioł, Gabriela Kwilarz, Jagoda Mila, Julia Maciaś, Wiktoria Winczewska, Maciej Żurek, V c: Antonina Maciasz, Kacper Maciejowski . Akcja spektaklu „Król Bul – Bul”  rozgrywa się w pewnym królestwie, w którym największym utrapieniem poddanych jest ból królewskiego zęba. A ponieważ Albert Einstein namieszał w czasie i przestrzeni, to istnieje świat równoległy, w którym zupełnie innego króla i całkowicie innych poddanych dręczy ten sam kłopot. Jedynie zaradna kobieca ręka jest w stanie zatrzymać nadciągającą katastrofę oraz odnaleźć pewne i oczywiste rozwiązanie „bolącego” problemu.