Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni

Dnia 1 marca na 2.marca 2019 r. wybrani  uczniowie klasy V I VI Szkoły Podstawowej nr 3 w nagrodę za dobre zachowanie wraz z opiekunami – p. M. Siudut p. M, Nowak i p. M. Dudek zwiedzili najstarszą Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto.

Wycieczkę rozpoczęła zbiórka wszystkich uczestników wycieczki w szkole ok. godz. 17:00, a następnie, po sprawdzeniu obecności, zajęciu miejsc w autokarze, grupa wyruszyła do Bochni, gdzie na uczniów czekali przewodnicy i wiele atrakcji do obejrzenia.

Po spotkaniu z przewodnikami, zwiedzanie rozpoczęli od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobiła na niektórych dzieciach duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc.

Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w która również zostali zabrani uczniowie, dzięki projekcji multimedialnej trasy   turystycznej

W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomagali między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli wrażenie, jakby normalna praca górników w kopalni toczyła się tuz obok nich. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie Skarbnika, dobrego ducha bocheńskiej kopalni.

Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz”, 250 m pod ziemią, gdzie pozostaliśmy na noc.  Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zrelaksowanie się, grę na hali, smaczne jedzenie i zabawę dyskotekową do godz. 23.00

Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Uczestnicy wycieczki, wrócili do swoich domów na godz. 9.00 następnego dnia. Wycieczkę należy zdecydowanie zliczyć od udanych.