Dzień Bezpiecznego Internetu

Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej każdego roku 5 lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Ma on na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

W związku z tym w naszej szkole został ogłoszony konkurs plastyczny dla klas IV-VIII pod hasłem „Zagrożenia w sieci, profilaktyka, reagowanie” pod patronatem Komendy Powiatowej Policji w Brzesku, którego koordynatorem była p. Dorota Wojtyś. Prace wykonane różnymi technikami plastycznymi na formatach A4 i A3 oceniała komisja w składzie: przedstawiciel Policji asp. Sławomir Czuchra, nauczyciel plastyki  w PSP nr 3 w Brzesku  – Dorota Wojtyś, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej PSP nr 3 w Brzesku – Inez Sumara oraz nauczyciel informatyki w PSP nr 3 w Brzesku – Urszula Krzemień.

Miejsce I za swoje prace zdobyli: Aleksandra Wolsza z kl. 7a, Sandra Janicka z klasy 7b, Oliwia Witkowska z kl. 6a, Róża Zyznawska z kl. 5d, Katarzyna Put z kl. 5c oraz Leonard Popiela z kl. 4a.

Miejsce II zajęli: Julia Wójcik i Jakub Olchawa z kl. 6b, Justyna Olchawa z kl. 7a oraz Katarzyna Hermaszewska z kl. 6a.

Wyróżnienia powędrowały do rąk Patrycji Sławek z kl. 7c, Kamili Zelek z kl. 6b i Antoniny Zych z kl. 5c.

Wszystkie prace zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Dyplomy i nagrody zostały wręczone uczniom 5 lutego 2019 r. podczas spotkania społeczności szkolnej z przedstawicielem Policji, aspirantem Sławomirem Czuchrą. Tematem przewodnim spotkania było bezpieczeństwo w sieci. Podczas prelekcji zwrócono uwagę, że Internet, to nie tylko liczne możliwość zabawy i nauki, ale również liczne zagrożenia takie jak: cyberprzemoc, szkodliwe treści, niebezpieczne kontakty i znajomości, zagrożenie prywatności, przestępstwa internetowe, m.in. kradzież danych oraz problem uzależnienia od Internetu i gier komputerowych. Podkreślono również, iż każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

Podczas tego spotkania został również podsumowany szkolny konkurs dla klas IV – V na plakat w grafice komputerowej oraz dla klas VI – VIII na samodzielnie wykonaną prezentację, a wszystko pod hasłem „Cyfrobezpieczni”.

I miejsce w kategorii klas IV zdobyła Aleksandra Mietła z kl. 4a, miejsce II Jakub Grzebieniarz z kl. 4b, a miejsce III Maja Styrna z kl. 4a.  Przyznano również wyróżnienie dla Leonarda Popieli z kl. 4a. Wśród klas V miejsce I i nagrodę otrzymała Natalia Stachowicz z kl. 5c, miejsce II Katarzyna Put również z kl. 5c, a miejsce III Kamil Musiał z kl. 5a.
W kategorii klas VI – VIII za najciekawszą uznano prezentację multimedialną Oliwii Witkowskiej z kl. 6a, miejsce II zdobył Krzysztof Gadowski z kl. 8a, a miejsce III zajął Aleksander Chuchrowski z kl. 7a. Koordynatorami konkursów była p. Urszula Krzemień i p. Marzena Pabian.

Ponadto w ramach lekcji plastyki zostały przez klasy 7 przygotowane scenariusze happeningu pod hasłem „Bezpieczni w sieci”.

Dziękujemy wszystkim za udział, a zwycięzcom gratulujemy. Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania przyczynią się do większego bezpieczeństwa młodzieży naszej szkoły w świecie wirtualnym.

Dorota Wojtyś