Treść artykułu

Konkursy historyczne w I semestrze 2018/2019 r

,, Kartka urodzinowa dla Rzeczypospolitej”   Konkurs ogłoszony został przez Centrum Kultury Podgórza – Ośrodek Ruczaj z Krakowa w partnerstwie z  Instytutem Pamięci Narodowej,  Kuratorium Oświaty w Krakowie, Podolskim Regimentem  Odprzodowym,  Dzielnicą Dębniki.   Skierowany był do uczniów szkół podstawowych i  średnich  województwa małopolskiego.  Celem konkursu było uczczenie  setnej rocznicy  odzyskania  niepodległości  przez Polskę, zainteresowanie historią Polski, rozbudzenie uczuć patriotycznych dzieci i młodzieży.   W konkursie wzięło udział  458 uczniów.  Z naszej szkoły uczestniczyli :   Nikola Chruściel z kl. 5a,  Magdalena Habryło z kl. 5a,  Jagoda Mila z kl. 5a,  Zofia Baniak z kl. 5b,  Maja Gorzelak z kl.  5b,  Maria Adamczyk z kl. 5e  i  Katarzyna Franczyk z kl. 5e.   Katarzyna Franczyk zdobyła   III  miejsce. Uroczyste wręczenie nagród laureatom połączone z wernisażem wystawy prac konkursowych odbyło się w  Sali Widowiskowej Ośrodka Kultury Ruczaj w Krakowie. Najlepsze prace  zostały opublikowane w jubileuszowym wydawnictwie Ośrodka Ruczaj, sponsorowanym przez Krakowski Bank Spółdzielczy. Wśród nich znalazły się prace Katarzyny Franczyk i Nikoli Chruściel. Patronat medialny nad przedsięwzięciem sprawowała TVP3 Kraków, Radio PLus i Kurier Podwawelski.

 Konkurs,, Moja Polska niepodległa’’ – ogólnopolski konkurs plastyczny organizowany przez Specjalny Ośrodek  Szkolno – Wychowawczy Nr 1 w Suwałkach.  Celem konkursu było uczczenie  100 rocznicy  odzyskania niepodległości  przez Polskę  oraz  rozbudzenie postaw patriotycznych  poprzez rozwijanie  wyobraźni plastycznej wśród dzieci i młodzieży.  Z naszej szkoły zostały wysłane prace : Zuzanny Kłeczek z kl. 6a, Marii Adamczyk z kl. 5c  i Julii Zelek z kl.5a.

 

II Ogólnopolski Konkurs Literacko-plastyczny „Niepodległa, niepokorna…” organizowany przez Szkołę Podstawową w Szydłowie pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Cel konkursu – edukacja dzieci i młodzieży poprzez możliwość wypowiedzi literackiej i plastycznej związanej z historią Polski i 100 rocznicą odzyskania niepodległości, zachęcenie miłośników pisania do prezentowania własnych umiejętności, kształtowanie postaw patriotycznych, promocja młodych talentów, zachęcenie dzieci i młodzieży do twórczej pracy, wspieranie osób uzdolnionych literacko i plastycznie do rozwijania zainteresowań wychodzących poza treści programów szkolnych.

W kategorii literackiej uczniowie mieli do napisania pracę dotyczącą jednego wybranego tematu:

1.„Nam się Polska marzy…” Wyobraźcie sobie, że jest właśnie 11.11.1918r.- spróbujcie opisać, jak wyglądałby dzień ucznia czy uczennicy.

2. „A w mojej rodzinie był ktoś taki, kto…”. Tradycje niepodległościowe w mojej rodzinie.

W kategorii plastycznej uczniowie wykonywali pracę dotyczącą jednego wybranego tematu:

Ojcowie Niepodległości ( Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński)

Stulecie Niepodległości – Polska wolna, znów wolna.

A to polska właśnie… tradycje niepodległościowe w polskiej rodzinie.

W konkursie literackim udział wzięła Nikola Chruściel z 5a, a w plastycznym Zofia Baniak z 5b, Wiktoria Żak z 5b i Szymon Gaczoł z 6c.

Szymon Gaczoł został wyróżniony na szczeblu ogólnopolskim  i został zaproszony na uroczyste wręczenie nagród.

 

Szkolny Konkurs Historyczny w ramach projektu: ’’ Śladami ducha narodu i wielkie marzenia o niepodległości ”.

Celem konkursu było uczczenie 100-letniej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, zainteresowanie historią Polski, rozbudzenie uczuć patriotycznych dzieci i młodzieży, rozwijanie zainteresowań wychodzących poza treści programów szkolnych, ochrona przed zapomnieniem ludzi i wydarzeń  dotyczących  naszej Ojczyzny oraz kształtowanie szacunku wobec dokonań bohaterów tamtych dni, podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz budowanie świadomości narodowej i obywatelskiej, rozwijanie kreatywności i umiejętności wyszukiwania jak również korzystania z informacji zawartych w różnych źródłach historycznych, promowanie i kształtowanie twórczej postawy patriotycznej.

Uczniowie wykonywali albumy na jeden z dwóch tematów:

1.Wydarzenia i postaci związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę z uwzględnieniem wydarzeń z naszego regionu.

2.Polskie symbole narodowe.

W konkursie ,, Wydarzenia i postaci związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę’’ udział wzięli:

Katarzyna Opioła 5c, Nikola Stolarczyk 5c, Nikola Chruściel 5a, Szymon Kołodziej 6c, Patryk Trybalski 5b, Kacper Sowa 5b, Samuel Kostrzewa – Seyoum 6c, Adrian Jewuła 6c.  Laureatką została Nikola Chruściel.

Albumy „Polskie Symbole narodowe” wykonali Jagoda Miła 5a, Wiktoria Żak 5b, Maja Gorzelak 5b, Magdalena Legutko 5b, Martyna Idzi 5d, Karolina Walczyńska 5d, Gabriela Kornaś  5d, Lena Kostur 6a, Wiktoria Lwowska 6d.

Laureatką została Gabriela Kornaś.

 

Konkurs plastyczny i literacki dla dzieci i młodzieży szkolnej:

„Myśląc Ojczyzna- Jan Paweł II do Polaków ’’, którego celem było promowanie wśród uczniów szkół podstawowych i średnich z terenu diecezji tarnowskiej nauczania św. Jana Pawła II w odniesieniu do Ojczyzny z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ustanowienia Świętego Patronem Akcji Katolickiej w Polsce. W konkursie udział wzięli: Martyna Idzi z klasy 5d, Gabriela Kornaś z klasy 5d, Katarzyna Franczyk z klasy 5e, Julia Palej z klasy 6a, Julia Wójcik z klasy 6b i Sandra Janicka z klasy 7b. Prace prezentowane były w Diecezjalnym Instytucie Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej podczas uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata.

 

Konkurs z okazji 25 lat Europejskiej Konferencji Praw Człowieka w Polsce zorganizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Głównym celem konkursu było  upowszechnienie wśród uczniów, nauczycieli i szkół  wiedzy na temat praw i wolności chronionych  Europejską  Konwencją  Praw  Człowieka  oraz na temat roli i działalności  Europejskiego  Trybunału  Praw  Człowieka,  zwiększenie znaczenia edukacji obywatelskiej i edukacji na rzecz praw człowieka w szkołach oraz zwiększenie zainteresowania uczniów zdobywaniem wiedzy na temat ochrony praw człowieka we współczesnym świecie. Konkurs polegał na wykonaniu plakatów przez 3 osobowe zespoły uczniów, oraz prac indywidualnych przedstawiających prawa lub wolności gwarantowane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka lub protokołach Konwencji.

Zostały wysłane prace indywidualne: Gabrieli Kornaś  z kl 5a,  Karoliny Walczyńskiej z kl 5d,  Zofii Baniak  z kl 5b,  Wiktorii  Żak  z kl 5b,  Mai Gorzelak z  kl 5b,  Katarzyny Franczyk z kl 5e oraz plakaty Juli Cieśli  i Magdaleny Legutko  z kl  5b, oraz Leny Kostur,  Lili  Mikulińskiej i  Katarzyny Hermaszewskiej z kl 6a.

 

Patriotest  1918 – 2018   Konkurs upamiętniający 100 lat polskiej niepodległości.

Organizowany przez  Ogólnopolskie  Centrum  Edukacji.  Cel konkursu to promowanie patriotyzmu oraz wiedzy na temat odrodzenia się państwa polskiego wśród uczniów oraz zwiększenie ich świadomości historycznej.  Z naszej szkoły udział wzięli uczniowie klas piątych i szóstych.  Maja Gorzelak  z 5b,  Kamil Baniak z 5b,  Wiktoria Żak z 5b,  Kinga Kolbusz z 5e,  Szymon Burdyl z 5e,  Dawid Figiel z 6a, Jakub Piechowicz z 6a,Bartłomiej Kępa z 6c. Kinga Kolbusz i Szymon Burdyl zostali laureatami na szczeblu ogólnopolskim  zdobywając III miejsce.

                    Gratulacje

                                                                                        Grażyna  Pleśniarska – Gwizdała