Niecodzienna lekcja historii

8 listopada w naszej szkole, z inicjatywy pani Barbary Marii Górczewskiej, odbyła się lekcja historii, którą przeprowadził redaktor naczelny Kwartalnika WYKLĘCI– pan Kajetan |Rajski. Lekcja odbyła się w ramach  projektu „Sto na Sto” – sto szkół na Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę, rekomendowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. Uczestniczyli w niej uczniowie klas ósmych. Podczas zajęć, przy użyciu środków multimedialnych, nasz gość omówił dzieje Polski obejmujące okres II Rzeczypospolitej, czas wojny i okupacji oraz podziemia niepodległościowego. Zwrócił szczególną uwagę na zagadnienie wychowania patriotycznego młodzieży urodzonej w latach międzywojnia. Zaznaczył, że zaowocowało ono wieloma bohaterami, których postawa może być wzorem do naśladowania przez współczesną młodzież. Historyk wspomniał m.in. postacie Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”,  Macieja Aleksego Dawidowskiego „Alka”, Jana Bytnara „Rudego”, Rotmistrza Witolda Pileckiego czy Danuty Siedzikównej „Inki”. Każdy z uczestników spotkania otrzymał broszurę podsumowującą lekcję oraz zakładkę do książki z wizerunkiem Żołnierza Wyklętego. Na zakończenie odbył się krótki konkurs, w którym za prawidłowe odpowiedzi uczniowie otrzymali zeszyty z portretem Wincentego Witosa.