Treść artykułu

Śladami Ducha Narodu

11 listopada 1918 spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielu powstaniach wolna Polska powróciła na mapy świata. Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach  o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin. Dla nas, współczesnych Polaków, ważne jest, abyśmy nigdy nie zapomnieli  o tych trudnych czasach i bohaterskiej walce o wolność i suwerenność, która została okupiona krwią i męczeństwem.

Świętujemy więc 100 – lecie Odzyskania Niepodległości, przypominając najważniejsze dla naszej ojczyzny wydarzenia i postacie, które przyczyniły się do tego, byśmy mogli teraz żyć w wolnym kraju, mówić po polsku i kultywować narodowe tradycje.

By uczcić tę piękną rocznicę w naszej szkole od września do listopada 2018 roku został przeprowadzony projekt edukacyjny pod hasłem „Śladami ducha narodu i wielkie marzenia  o niepodległości”. Głównym celem działań było poznanie zmian zachodzących w Polsce w ostatnim stuleciu z uwzględnieniem wielkich postaci i wydarzeń historycznych, budzenie poczucia szacunku do przeszłości oraz postaw patriotycznych Polaków, kształtowanie więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej, budowanie tożsamości narodowej  i współuczestnictwa w pielęgnowaniu tradycji.

Projekt był  realizowany podczas godzin wychowawczych, zajęć historycznych, plastycznych i muzycznych, w formie konkursów, wystaw, gazetek, albumów oraz wycieczek. Obejmował działania takie jak:

– „Wycieczki śladami miejsc pamięci” ,  „Życzenia dla Niepodległej” – akcja „BohaterON. Włącz historię”

W ramach projektu zorganizowane zostały także różnorodne konkursy: historyczny, czytelniczy oraz plastyczny.

Zadaniem uczestników konkursu historycznego było wykonanie albumu prezentującego wydarzenia i postaci związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę z uwzględnieniem wydarzeń z naszego regionu oraz albumu dotyczącego polskich symboli narodowych.  Konkurs plastyczny wymagał przygotowania prac przedstawiających symbole narodowe oraz związanych z Odzyskaniem Niepodległości. Uczniowie zainteresowani literaturą mogli sprawdzić się w konkursie czytelniczym. W konkursowej bibliografii znalazły się pozycje przedstawiające polskich bohaterów walczących o wolność, wydarzenia związane z walką o niepodległość oraz utwory słynnych klasyków – Henryka Sienkiewicza, Elizy Orzeszkowej  i Juliusza Słowackiego. Nagrody laureatom konkursów zostały wręczone podczas uroczystej akademii z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości 9 listopada.

Koordynatorami projektu i osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie poszczególnych działań byli nauczyciele: pani Agnieszka Dzieńska , pani Magdalena Głowacka – Zastawnik. pani Grażyna Pleśniarska – Gwizdała, pani Monika Sułek, pani Inez Sumara, pani Edyta Szczepanek, pani Dorota Wojtyś oraz pani Barbara Górczewska – pomysłodawczyni nazwy projektu.

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego efekty projektu: https://www.youtube.com/watch?v=WU6Zkx_xxEY&feature=youtu.be