Stulecie Odzyskania Niepodległości
Brzeska „trójka” świętuje stulecie Odzyskania Niepodległości
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w naszej szkole miały wyjątkowy charakter. Spółczesność szkoły już od września przygotowywała się do świętowania tego niecodziennego wydarzenia, jakim jest 100 – lecie Odzyskania Niepodległości, organizując na terenie placówki różnorodne działania o charakterze patriotycznym. Efekty pracy uczniów i nauczycieli zostały zaprezentowane podczas uroczystej akademii.
W piątek, 9 listopada, pedagodzy wraz z młodzieżą w galowych strojach z przypiętymi biało – czerwonymi kotylionami zebrali się w sali gimnastycznej, by uczcić Jubileusz Niepodległej. W uroczystości wzięli udział także zaproszeni goście: naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu – pan Józef Cierniak, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Brzesku – pani Alicja Koźmińska, dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Brzesku – pan Grzegorz Zelek, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji w Brzesku – pan Tomasz Gurgul, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej – pan Piotr Słowiak oraz przewodnicząca rady rodziców –pani Agnieszka Mastalska – Sowa. Na początku pani dyrektor Dorota Wójcik w swoim przemówieniu przypomniała, jak ważne znaczenie dla współczesnego Polaka ma pamięć o wydarzeniach sprzed stu lat. Wspomniała heroiczną walkę o niepodległość wielu pokoleń i podkreśliła, że nie wolno zapomnieć o bohaterskiej postawie powstańców, żołnierzy oraz polskich rodzin, które w zaciszu domowym pielęgnowały rodzime zwyczaje, tradycje, poznawały historię i kulturę swego kraju, narażając przy tym wolność i życie.
Długa i trudną walkę o suwerenność przypomniała także inscenizacja przygotowana specjalnie na tę okazję przez koło teatralne „Miszmasz” pod kierunkiem pani Agaty Kawalerczyk, pani Magdaleny Głowackiej – Zastawnik, pani Edyty Szczepanek, pani Grażyny Pleśniarskiej – Gwizdały oraz pani Agnieszki Dzieńskiej, z pomocą pani Moniki Kowal – Osyby. Przedstawienie dopełniały pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru pod batutą pani Barbary Zelek. Młodzi artyści symbolicznie, ale bardzo wymownie ukazali czasy zaborów, walki o wolność i w końcu upragnione odzyskanie niepodległości. Następnie przyszedł czas na podsumowanie działań, w które włączyli się nauczyciele oraz uczniowie w ramach szkolnego projektu edukacyjnego „Śladami ducha narodu i wielkie marzenia o niepodległości”. W przedstawionej przez koordynatorów projektu fotorelacji zostały zaprezentowane życzenia, jakie nasi uczniowie złożyli Niepodległej, kartki do powstańców warszawskich napisane w ramach kampanii „BohaterON. Włącz historię”, zdjęcia z udziału dzieci w Patriotycznym Korowodzie w Brzesku i w Widowisku Dumy i Radości w Krakowie oraz fotografie z wycieczek śladami miejsc pamięci w naszym regionie. W dalszej kolejności pani dyrektor wręczyła nagrody laureatom konkursów zorganizowanych w ramach projektu.
Wreszcie przyszedł czas na kolejny, wyjątkowy, punkt programu – posadzenie potomka najsłynniejszego w Polsce pomnika przyrody. Sadzonka, pochodząca ze zrzazów dębu „Bartek”, przybyła do naszej placówki z Nadleśnictwa Zagnańsk w ramach specjalnej akcji na 100 – lecie Odzyskania Niepodległości. W obecności zaproszonych gości oraz społeczności „trójki”, w tym uczniów prezentujących stroje z różnych epok historycznych, klon dębu został posadzony w pobliżu budynku szkoły. Każda z zebranych osób nasypała symboliczną garść ziemi wokół drzewa, które stało się tym samym naszą wspólną pamiątką tego pięknego jubileuszu.
Niedługo potem nadeszła godzina 11.11., o której to uczniowie i nauczyciele zebrani w sali gimnastycznej gromkimi głosami odśpiewali wszystkie cztery zwrotki hymnu narodowego. Na zakończenie uroczystości przyszedł czas na wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni.
Jubileusz Niepodległej był w naszej szkole wydarzeniem wyjątkowym. Uczestniczyliśmy w nim w atmosferze powagi i skupienia nad losami Ojczyzny, pamiętając o swoich obywatelskich obowiązkach i godnej postawie patrioty. Wierzymy, że ta rocznica, upamiętniająca radosny w naszej historii czas zwycięstwa, pozostawi niezatarty ślad w sercach i umysłach uczniów, którzy są fundamentem przyszłości naszego kraju.