Wycieczka do Oświęcimia i Wadowic

Dnia 4 października odbyła się szkolna wycieczka dla uczniów klas ósmych trasą Oświęcim – Wadowice. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie hitlerowskiego obozu zagłady w dwóch częściach – Auschwitz i Bireknau.

Zwiedzanie obozu zaczęło się od bramy z napisem „arbeit macht frei” oraz budynków, w których znajdowały się liczne zdjęcia tego miejsca z czasów wojny. Uczniowie mogli tam zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: okulary, buty, walizki, przedmioty codziennego użytku, ich zdjęcia oraz pomieszczenia, w których zmuszeni byli mieszkać. Przewodnik pokazał zwiedzającym także celę św. Maksymiliana Kolbe. Jednak największe wrażenie na wszystkich wywarł pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowało się krematorium i komora gazowa. Następnie udali się pod ścianę straceń, gdzie zapalili znicze.. Kolejnym punktem wyjazdu był obóz Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu uczniowie mogli zobaczyć pozostałości po barakach.

W drodze powrotnej uczniowie zatrzymali się w Wadowicach – rodzinnym mieście Jana Pawła II. Ósmoklasiści zwiedzili Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II oraz zjedli pyszne „papieskie kremówki”.

Wycieczka była dla wszystkich poruszającą lekcją historii.