Martyna Idzi laureatką II miejsca ogólnopolskiego konkursu literacko – plastycznego dla dzieci i młodzieży „ Kresowe Szlaki Niepodległej Polski”.
Honorowy patronat nad powyższym przedsięwzięciem objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Obrony Narodowej, Szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Małopolski Kurator Oświaty, Burmistrz Gminy Krzeszowice oraz Wójt Gminy Zabierzów. Główny organizator konkursu – Fundacja Kresowa „Memoria et Veritas”. Współorganizatorzy: Fundacja im. Brata Alberta w Radwanowicach, Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nawojowej Górze, Integracyjna Szkoła Podstawowa im. Ofiar Pacyfikacji w Radwanowicach. Celem konkursu było przygotowanie i opracowanie prac literackich oraz plastycznych związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, pielęgnowanie pamięci o tradycji, kulturze i sztuce polskich Kresów, wzmacnianie świadomości historycznej społeczeństwa polskiego oraz ukazanie dokonań mieszkańców Kresów wiodących do niepodległości. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz Jednostek Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach i Fundacji Anny Dymnej „ Mimo Wszystko” z terenu całej Polski. Przedmiot konkursu stanowiły prace literackie i plastyczne o tematyce: 1. Wielka historia i wielcy Polacy na Kresach Rzeczypospolitej w dążeniu do odzyskania przez Polskę niepodległości. 2. Kresowe mogiły polskich żołnierzy walczących o niepodległość. 3. Szlakiem Józefa Piłsudskiego po Wileńszczyźnie. 4. Polskie Orlęta – lwowskie, grodzieńskie i rakowskie. 5. Tradycja i kultura Kresów Wschodnich w czasach dwudziestolecia międzywojennego. 6. Dzieje zamków, pałaców i dworów polskich na Kresach w XIX i XX wieku.
Finał konkursu odbył się w Sali Teatralnej Ośrodka Terapeutyczno – Rehabilitacyjnego „Dolina Słońca” w Radwanowicach. Spotkaniu towarzyszył wernisaż prac uczestników konkursu.
Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.
Grażyna Pleśniarska -Gwizdała