Sukces Emilii Janik w konkursie historycznym

III Konkurs Historyczny „ Wojna polsko – bolszewicka 1919 – 1920 w obronie granic i niepodległości „ , nad którym patronat honorowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda , cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Zgłoszenia napłynęły z kilkunastu krajów świata. Oprócz największej liczby prac z Polski , konkurs wzbudził zainteresowanie uczestników z Austrii, Białorusi , Bułgarii , Egiptu , Francji , Grecji , Irlandii , Kanady , Litwy , Szkocji , Szwajcarii , Ukrainy , Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Wielkiej Brytanii.

Organizatorem był Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego na czele  z przewodniczącym Bogdanem Grzenkowiczem , a także  rodzina Witolda Pileckiego. Współorganizatorami byli m.in. : Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa Wschód  , Burmistrz Miasta Radzymin , Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłk. pilota Mariana Pisarka w Radzyminie , Szkolny Punkt Konsultacyjny im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago , Zespół Szkół przy Ambasadzie RP w Atenach , Szkolny Punkt  Konsultacyjny przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto , Szkolny Punkt Konsultacyjny im Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu , Polska Szkoła im. Adama Mickiewicza w Blackburn , Gimnazjum Jana Pawła II w Wilnie.

W skład Komitetu Honorowego weszli : Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji , Minister Obrony Narodowej , Minister Edukacji Narodowej , Prezes Narodowego Banku Polskiego. Partnerem Konkursu był Instytut Pamięci Narodowej.

Celem konkursu było budzenie i utrwalanie dumy z dziedzictwa narodowego , pogłębianie wiedzy historycznej , doskonalenie umiejętności samodzielnego poszukiwania , gromadzenia i selekcjonowania informacji z różnych źródeł , kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o wojnie polsko – bolszewickiej 1919 – 1920 , promowanie młodych twórców i zachęcanie ich do doskonalenia umiejętności plastycznych , tworzenie utworów literackich o tematyce patriotycznej .

Przedmiotem konkursu było przygotowanie pracy artystycznej na temat : „ Wojny polsko – bolszewickiej 1919 – 1920 – w obronie granic i niepodległości „ charakteryzującej się pomysłowością , oryginalnością wykonania , wypełniającej cele i parametry  określone  w regulaminie konkursu.

Tematem postać wybranego dowódcy lub żołnierza , wybranego wydarzenia : bitwy , konspiracji czy zagadnień  technicznych , historycznych lub społecznych dotyczących wojny polsko – bolszewickiej w latach 1919 – 1920.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych oraz uczniów polonijnych  szkół podstawowych , szkół gimnazjalnych oraz polonijnych szkół gimnazjalnych a także szkół ponadgimnazjalnych  i polonijnych szkół ponadgimnazjalnych.

Z  naszej szkoły w konkursie udział wzięli : Andrzej Rudnik z kl. V e i Patrycja Sławek z kl. VI c w kategorii – praca plastyczna  oraz Emilia Janik z kl. VI a w kategorii : film  zdobywając  I miejsce  w kategorii szkół podstawowych.

Uroczysta Gala , podczas której nagrodzono laureatów wybranych spośród prawie 1400 uczestników odbyła się 12 stycznia 2018 roku w Narodowym Banku Polskim w Warszawie. Spotkanie swoją obecnością zaszczyciła p. Zofia Optułowicz – Pilecka , córka Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz liczni zgromadzeni goście , nagrodzeni uczestnicy konkursu wraz z opiekunami , patroni , sponsorzy.

Prowadzącą była p. redaktor Agata Konarska .   Gratulacje dla laureatki z życzeniami dalszych sukcesów.

Grażyna Pleśniarska – Gwizdała