Treść artykułu

XXI Powiatowy Konkurs Recytatorski Perły Regionu – uczniowie odkrywają piękno poezji i szukają recepty na szczęście

23 kwietnia 2025 r. w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku odbył się XXI Powiatowy Konkurs Recytatorski Perły Regionu, skierowany do uczniów szkół podstawowych oraz średnich, połączony ze spotkaniem z Poetami Ziemi Brzeskiej. To wyjątkowe wydarzenie miało na celu promowanie piękna żywego słowa, rozwijanie wrażliwości artystycznej wśród młodzieży oraz umiejętności recytatorskich, a także pogłębienie refleksji nad tym, co oznacza szczęście w życiu każdego z nas.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 52 uczniów z 17 szkół Powiatu Brzeskiego. Honorowym patronatem nasze działania objęli  Starosta Brzeski – Andrzej Potępa oraz Burmistrz Brzeska – Tomasz Latocha. Poziom występów był niezwykle wysoki, a uczestnicy wykazali się nie tylko doskonałą dykcją, ale także prawdziwą pasją do literatury. Ich występy zachwyciły dbałością o słowo i rytm oraz emocjonalnym zaangażowaniem. Dzieci i młodzież z pasją oddawały magię słów, przenosząc publiczność w świat regionalnych tradycji i osobistych refleksji.

Z radością informujemy, że laureatami

I miejsca w kategorii klas IV-VI zostali:
Karol Matura z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Łysej Górze, prezentujący wiersz Haliny Biernat: Babcia w Afryce oraz Zachary Queder z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Brzesku z tekstem Agaty Podłęckiej: Wąż,

II miejsca:
Sonia Ӧzcan z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Borzęcinie Dolnym z wierszem Antoniny Radziędy: Psiaczki – nieboraczki oraz Hanna Zydroń z Publicznej Szkoły Podstawowej w Mokrzyskach, recytująca: Władzę Agaty Podłęckiej,

III miejsca:
Maria Wróbel z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Łysej Góry, interpretująca: Świat bajki Dagmary Mida oraz Adela Bartusiak z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Brzesku, recytująca: Kota Agaty Podłęckiej,

Wyróżnienia otrzymali:
Lena Gromala z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Brzesku z tekstem Agaty Podłęckiej: Psiakość, Filip Handzlik z: Każde dziecko ma marzenia Iwony Bujak oraz Nikola Świątek z: Wędrówką Bogusławy Młynarczyk – oboje z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku.

W kategorii klas VII-VIII zwycięzcami:

I miejsca zostali:
Aleksandra Stelmach z Publicznej Szkoły Podstawowej w Porębie Spytkowskiej, recytująca utwór Anny Gaudnik: U mnie ok!,

II miejsca
Aleksandra Kokoszka również z Poręby Spytkowskiej z wierszem Agaty Olejnik: Mam to gdzieś,

III miejsca
Izabela Pochroń z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zaborowie z utworem Marii Tarlaga: Nadzieja,

Wyróżnienie otrzymała Stachowicz Zuzanna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku z tekstem Julii Kraj: Morze Północne/Vintage.

Wśród uczestników ze szkół ponadpodstawowych zwyciężyła Maja Obijalska z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Brzesku z własnym wierszem pt. Wspomnienie, na II miejscu znalazła się Amelia Dadej z Technikum im. Józefa Piłsudskiego w Brzesku z utworem Haliny Biernat: Patrząc w gwiazdy, zaś III miejsce wywalczyły równorzędnie Magdalena Wójcik z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Brzesku z utworem Mai Obijalskiej: Przestroga oraz Natalia Legutko z Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku, prezentująca swoje zdolności recytatorskie w tekście Bogusłwy Młynarczyk: Laurka do Mamy pisana wierszem.

Pracy w jury konkursu, jak co roku, podjęły się: Karina Legutek – Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku, Alicja Koźmińska – Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Brzesku oraz Bernadeta Klimek, Kierownik Oddziału dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu. Wasze zaangażowanie i talent są dla nas powodem do dumy!

Poza młodymi recytatorami na scenie pojawili się obecni poeci, którzy recytowali własne utwory, a także dzielili się tym, co dla nich oznacza szczęście. Tym razem swoją obecnością zaszczycili nas: Anna Gaudnik, Irena Maria Góra, Dagmara Madej, Agata Podłęcka, Halina Sułek – Kobiela, Bogusława Młynarczyk, Barbara Górczewska, Iwona Bujak, Marek Antosz, Dariusz Dzierwa, Stefan Koźmiński, Janusz Marian Mytkowicz, Ryszard Ostrowski, Wiesław Sobaś.

Pojawienie się na spotkaniu tak znamienitych osobistości było nie tylko artystycznym przeżyciem, ale także inspiracją do rozważań nad tym, jak różnorodnie można postrzegać i odczuwać radość życia. Poeci opowiadali o tym, że szczęście to dla nich chwile spokoju, spotkania z bliskimi, pasja, praca zawodowa, a czasem nawet małe, codzienne radości.

Konkurs Perły Regionu, to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim okazja do wspólnego odkrywania piękna słowa i wartości, które kształtują naszą regionalną tożsamość. Uczestnicy mieli możliwość wymiany doświadczeń, poznania różnych perspektyw i zainspirowania się do własnych działań artystycznych.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich wkład, poświęcony czas oraz emocje, które wnieśli do naszego wydarzenia. Gratulujemy młodym recytatorom odwagi i talentu, a Poetom dziękujemy za inspirujące słowa i piękne utwory.  Już dziś zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu. Mamy nadzieję, że przyszły rok przyniesie równie wiele emocji i artystycznych wzruszeń. Zachęcamy wszystkich uczniów do rozwijania swoich pasji i odwagi w prezentowaniu własnych interpretacji utworów literackich.

Edyta Szczepanek

Zapraszamy również do obejrzenia materiału filmowego, przygotowanego przez telewizję internetową TARNOWSKA TV: TUTAJ