Konkursy historyczne w 2017 r

Wojewódzki Konkurs Wiedzy „ W przeddzień 100 – lecia  odzyskania przez Polskę niepodległości „ … organizowany przez Stowarzyszenie „ Razem dla Regionu „ z Limanowej jest częścią zadania publicznego Województwa Małopolskiego w dziedzinie  kultury w 2017 roku pn. „ Mecenat Małopolski” Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Główny cel konkursu  to kształtowanie postaw patriotycznych wśród mieszkańców województwa małopolskiego a dodatkowo upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i tradycji narodowych Polski , podtrzymywanie tradycji narodowej , pielęgnowanie polskości oraz budowanie świadomości narodowej i obywatelskiej , zainteresowanie historią niepodległości Polski oraz osobą Marszałka Józefa Piłsudskiego , ochrona przed zapomnieniem wydarzeń dotyczących naszej Ojczyzny oraz kształtowanie szacunku wobec dokonań bohaterów tamtych dni , promowanie i kształtowanie twórczej postawy patriotycznej.

Konkurs skierowany był do dwóch kategorii wiekowych uczniów : I kategoria skierowana do uczniów z klas IV – VI szkół podstawowych ,  II kategoria skierowana do uczniów z klasy VII szkoły podstawowej i uczniów z klas II i III  szkół gimnazjalnych z terenu województwa małopolskiego. Wzięło w nim udział  700 uczniów.

Z naszej szkoły uczestniczyli :

Gabriela Grzebieniarz z V c , Mateusz Burdyl z VI b , Artur Szydłowski z VI b , Karolina Hebda z VI b , Sandra Janicka z VI b , Aleksandra Krokosz z VI c , Klaudia Sambor z VI c i Patrycja Sławek z VI c.  Wśród laureatów znalazła się Karolina Hebda.

Konkurs pod nazwą  : „ Współczesny mały i duży Patriota „ realizowany również w ramach projektu „ W przeddzień 100 – lecia  odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Polegał na wykonaniu pracy plastycznej związanej z tytułem konkursu, a więc tematem współczesnego patrioty.  Ważnym przejawem patriotyzmu jest interesowanie się własną ojczyzną , dobra znajomość jej kultury , tradycji i wartości.  Kwintesencją bycia patriotą jest bycie nim na co dzień . Patriota to człowiek , który nie tylko pamięta o świętach narodowych , ale przede wszystkim żyje patriotyzmem na co dzień.  Patriotyzm dzisiaj to styl życia , zbiór określonych zachowań , postaw i decyzji , których dokonujemy każdego dnia.

Uczestniczyli w nim : Kinga Kolbusz z IV e , Julia Palej z V a , Waleria Sajdak z V a , Bartosz Sacha z V a , Patrycja Sławek z VI c , Rebeka Sowa z VII b.

Konkurs : „ Z Jackiem Kaczmarskim o historii Polski „.

Jacek Kaczmarski – poeta , kompozytor , piosenkarz , autor tekstów , zwany „ bardem Solidarności „. Często w swoich utworach odwoływał się do historii , do sztuki , poruszał problemy natury filozoficzno – społeczno – politycznej . Napisał  ponad 600 wierszy , z których większość wyśpiewał  jako piosenki. Wiele z nich inspirowanych było historią Polski , a także obrazami znanych malarzy – Matejki , Malczewskiego ….

Cele  konkursu to : poznanie postaci Jacka Kaczmarskiego , poety i pieśniarza , zainteresowanie historią Polski, oraz rozwój wyobraźni oraz zdolności plastycznych oraz rozbudzanie uczuć patriotycznych dzieci i młodzieży.

Organizatorem było Centrum Kultury Podgórza – Ośrodek Ruczaj w Krakowie. Konkurs ogłoszony został  przez Małopolskie Kuratorium Oświaty. Przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych i średnich województwa małopolskiego.

Wzięły w nim udział uczennice : Duch Izabela z kl. V e i Franczyk Katarzyna z IV e , której praca znalazła się na wystawie w Sali Widowiskowej  Ośrodka Ruczaj.

Konkurs : „ Niepodległa . Tradycja i współczesność „

Ogłoszony przez Muzeum Niepodległości w Warszawie . Celem Konkursu było zapoznanie  z problematyka odzyskania i obrony przez Polskę niepodległego bytu , przybliżenie postaci zaangażowanych w walkę o wolność kraju w XIX i XX  wieku , kształtowanie patriotyzmu w nawiązaniu do tradycji niepodległościowych narodu polskiego, ukazania różnych form obchodów odzyskania niepodległości.

Prace plastyczne wykonali : Oliwia Stypka kl. IV a , Wiktoria Rudnicka kl. IV a , Patrycja Sławek kl VI c , Klaudia Sambor kl IV a , Tomasz Gorzelak kl VII b.

Pracę literacką : „ Moje pierwsze spotkanie z Niepodległością „ napisała Julia Waśniowska. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 27 listopada.