Treść artykułu

Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci

Świetliczaki co wtorek mają zorganizowane przez panią z Centrum Bibliotecznego w Brzesku zajęcia na podstawie książki Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci”. Autor w zabawny sposób stara się pokazać czytelnikowi, jak powinien zachowywać się człowiek dobrze wychowany. Recepta według pana Kasdepki jest prosta „nie zachowywać się jak małpa i nie chować się do szafy jak przyjdą goście”.

Bohaterami książki są bliźniaki Buba (ona) i Kuba (on). Mylą ich wciąż wszyscy, ale bliźniacy podobni są do siebie jak dwie krople wody. Przynajmniej z wyglądu. Różnią się cechami charakteru, a ich temperament przyprawia niektórych o zawrót głowy. Oj, wiele utrapienia mają z tą dwójką rodzice, oraz babcia Joasia, która w końcu postanowiła zatroszczyć się o dobre maniery wnuków i kupiła im podręcznik dobrych manier.  

Dużo przydatnych informacji znajdą dzieci na temat zasad savoir-vivre’u w książeczce Grzegorza Kasdepke. Dlaczego nie wypada iść do teatru w sukience z plamami po soku? Czy czytanie cudzych listów jest kulturalne? Co to takiego butonierka? Dlaczego pocałunek w rękę nazywa się „cmok-nonsens”, a życzenie komuś „smacznego” jest nieeleganckie? Na te, jak i na wiele innych pytań, odpowiada, w ciekawy i zabawny sposób, autor zbioru opowiadań o Bubie i o Kubie.  

Lucyna Szot , Marta Mądra