99 rocznica odzyskania niepodległości

W historii Polski, tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli;
Jedenastego listopada
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości,
Ten dzień na zawsze, dla Polaka,
Pozostał Dniem Niepodległości.

Marcin Brykczyński 11 listopada

Świętujemy 99. rocznicę odzyskania niepodległości

Polsko! Nie jesteś ty już niewolnicą – te słowa, symbolizujące odrodzenie się naszej Ojczyzny po 123 latach niewoli, z radością i dumą zabrzmiały podczas uroczystej akademii, która odbyła się 10 listopada w naszej szkole.

Młodzież z klasy 5 b, 7a i 7b w montażu słowno – muzycznym, przygotowanym z tej okazji, przedstawiła dzieje naszego narodu od czasów trzech rozbiorów, poprzez walki narodowowyzwoleńcze, aż do wybuchu I wojny światowej i odzyskania niepodległości w 1918 roku. Szczególnie zaakcentowano niezłomną postawę Polaków w czasie niewoli, kiedy to, mimo represji zaborców, starano się podtrzymywać narodowego ducha. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły, dzieci z oddziału przedszkolnego O „b”, pięknie zaprezentowały słynny Katechizm młodego Polaka Władysława Bełzy, utwór, który pomagał kolejnym pokoleniom kształtować postawę patriotyczną.

Montaż wzbogaciły występy szkolnego chóru, a na koniec cała społeczność szkoły w ramach akcji „Młodzież pamięta” zaśpiewała legionowe pieśni.