BRD dla przedszkolaków

24.05.17r. w naszej szkole odbył się już VII turniej ,, Bezpieczeństwo ruchu drogowego dla przedszkolaków” na wesoło. Jak co roku koordynatorem turnieju była p. Dorota Wojtyś, konkurencyjne zadania przygotowały i przeprowadziły p. Renata Libera i p. Teresa Sediwy,       a kl.IIIe pod kierunkiem p. Janiny Górskiej przygotowała część artystyczną pt ,,Bądź widoczny, bądź bezpieczny”. W turnieju wzięło udział 6 grup przedszkolnych: Przedszkole  nr 3, nr 4, nr 7, nr 10 , Przedszkole z oddziałami integracyjnymi św. s. Faustyny oraz grupa sześciolatków z naszej szkoły / ok. 190 dzieci/. Każda  drużyna  przyszła z przygotowanym hasłem dotyczącym bezpieczeństwa, które prezentowała  pomiędzy  turniejowymi zadaniami. Oto niektóre z nich: ,,Szeroko otwieraj oczy, kiedy jezdnię chcesz przekroczyć”,  ,,Czy to Kasia, czy to Krzyś każdy odblask nosi dziś”, ,,W naszym przedszkolu każde dziecko wie, że na czerwonym świetle nie przechodzi się”, ,,Na ulicy samochodów tysiące, lecz ja się nie boję, mam odblaski błyszczące”. Turniejowym zmaganiom towarzyszyła p. dyr. Dorota Wójcik i przedstawiciele policji: Naczelnik podkom. Tomasz Nosal i oficer prasowy asp. Ewelina Buda. Przedszkolaki miały do wykonania różnorodne zadania: udzielały odpowiedzi bez słów, podnosząc lizaki z napisem tak lub nie, układały w całość pocięte ilustracje przedstawiające bezpieczne zachowania, wyszukiwały pojazdy, pracowników służb ratunkowych i numery alarmowe w zależności od zdarzenia, które było przedstawione, wybierały spośród różnorodnych elementów tylko te, które wiążą się z ruchem drogowym. Ostatnią konkurencją była konkurencja sportowa, gdzie kapitanowie drużyn po ubraniu kamizelek odblaskowych wraz ze swoją ekipą biegnąc slalomem, pokonując przeszkody mieli bezpiecznie dotrzeć na miejsce.  Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na zadawane im pytania, wiedziały jak zachować się w sytuacjach niebezpiecznych, szczególnie gdy nie ma w pobliżu osoby dorosłej. Wykazały się wiadomościami na temat właściwego zachowania się w różnych sytuacjach. Znakomicie poradziły sobie ze znajomością numerów alarmowych, aktywnie udzielały odpowiedzi na zadane im pytania konkursowe, co świadczyło o ich wiedzy w tym zakresie. Za prawidłowe wykonanie zadań uczestnicy dostawali literki, z których po zakończeniu konkurencji tworzyli słowa: ulica, droga, zebra, rower, znaki, piesi. Rywalizacja między grupami dostarczyła  wiele pozytywnej energii , mnóstwo emocji. Wszystkie grupy biorące udział w konkursie otrzymały słodkie upominki, gry dydaktyczne, dyplomy, a panie za udział i przygotowanie uczestników podziękowania.

Renata Libera