Konkursy historyczne 2017 r

Ogólnopolski  Konkurs  Historyczny  ,,Krąg ’’

W  tegorocznej edycji konkursu, którego organizatorami są : Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej  ,,Pokolenie” w Warszawie i  Wydział  Nauk  Historycznych  i  Społecznych  Uniwersytetu  Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wzięło udział  11 uczniów z naszej szkoły:   Otylia Żurek z kl. VI b,  Nadia Hudy z kl. VI b, Melak  Kostrzewa –Seyoum z kl. VI b,  Wiktor Musiał z kl.VI a,  Franciszek Garbień z kl. VI c,  Karol Kubala z kl.VI c, Tomasz Gorzelak z kl. VI d,  Wiktoria Kica z kl. V c,  Klaudia Sambor z kl. Vc, Patrycja Sławek z kl. V c,  Mikołaj Biliński z kl. V c.

Test konkursowy pt . ,, Państwo Polskie’’ dotyczył najważniejszych wydarzeń w historii Polski a także polskich tradycji , obrzędów i zabytków. Wyróżnienie  i I miejsce w szkole Franciszek Garbień, Wyróżnienie i II miejsce w szkole Klaudia Sambor, Wyróżnienie i III miejsce w szkole Mikołaj Biliński, Wyróżnienie i IV miejsce w szkole Tomasz Gorzelak, Wyróżnienie i V miejsce w szkole Patrycja Sławek

Konkurs  wiedzy  o  regionie

8.03.2017 r. odbył  się  w naszej  szkole  coroczny  konkurs  wiedzy  o regionie.  Wzięło w nim  udział  19  uczniów  z klas piątych  i  szóstych . Pytania  konkursowe  dotyczyły przeszłości naszego regionu , zabytków , miejsc pamięci  narodowej , wybitnych przedstawicieli  ,, małej  ojczyzny’’. I  miejsce  zdobyła  Karolina Hebda z klasy V b, II miejsce   Klaudia Sambor z klasy V c, III miejsce   Franciszek  Garbień z klasy VI c .

XIV  Ogólnopolski  Konkurs  Poetycko – Plastyczny : ,, Błogosławiona Karolino , świeć nam przykładem…’’  organizowany  przez  Publiczne  Gimnazjum  im. Bł. Karoliny  Kózkówny w  Woli  Radłowskiej i  Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie pod patronatem  Małopolskiego Kuratora Oświaty.    Wzięli w nim udział :   Amelia  Dadej  z klasy IV c , Wiktoria  Rudnicka  z  klasy V a,  Patrycja  Sławek z klasy V c, Karol  Malec z klasy Vc,  Mikołaj  Biliński z klasy V c, Klaudia Sambor z klasy V c,  Karolina Machowska z klasy VI a, Rebeka Sowa z klasy VI d,  Katarzyna Stanisławczyk z klasy VI d.

Ogólnopolski  Konkurs dla uczniów  szkół  podstawowych , gimnazjów  i  szkół ponadgimnazjalnych  „ Mazurek  Dąbrowskiego . Co  wiemy  o  naszym  hymnie  narodowym  „

Organizatorami  konkursu  byli :Polskie  Towarzystwo  Wydawców  Książek , Międzynarodowe  Targi  Poznańskie  i  Polskie  Radio  Merkury w  Poznaniu.

Ogłoszony  został  przez  Małopolskie  Kuratorium  Oświaty.  Zadaniem  uczestników  było  napisanie  utworu  literackiego  prozą , w  którym  znalazłby  się  Mazurek  Dąbrowskiego ,  jego  dzieje ,  osoby  i  miejsca  występujące  w  pieśni , a  także  miejsca ,  które  gromadzą  różne  pamiątki  związane  z  hymnem.  Mogły  to  być  również  pamiątki  znajdujące  się  w  wielu   domach  i  związane  z  przeżyciami  bliskich  osób.

Uczniowie  zapoznali  się  z  różnymi  źródłami  i  lekturami  zaproponowanymi  przez  organizatorów.    Akcja  utworu  mogła  się  toczyć  zarówno  w  przeszłości,  teraźniejszości, a  nawet  w  przyszłości.

W  2017  roku obchodzimy  220 – tą  rocznicę  powstania  Mazurka  Dąbrowskiego,  naszej  najważniejszej  pieśni, która  na  początku  znana  była  jako  „ Pieśń  Legionów  Polskich  we  Włoszech  ‘’ , i  która  od  roku  1927  jest  naszym   hymnem  państwowym.  „ Jeszcze  Polska  nie  zginęła … ‘’ śpiewamy  w  różnych  okolicznościach  –  podczas  ważnych  uroczystości  i  świąt  państwowych, ale  też by  wyrazić  swą  radość  i  dumę  na  przykład  z  sukcesów  sportowych , czy  artystycznych.  Pieśń tę  śpiewamy  na  stojąco , z  szacunkiem , bo  zawsze  wyrażała  miłość  do  Ojczyzny  i  tęsknotę  za  wolnością , … i  można było  oddać  za  nią  życie.

Konkurs  był  imprezą  towarzyszącą  Poznańskim  Spotkaniom  Targowym – Książka dla  Dzieci , Młodzieży  i  Rodziców, które  odbywały  się  w  dniach  24 – 26  marca 2017  roku.  Tam  miała  miejsce  prezentacja  i  wystawa  fragmentów  nagrodzonych  prac.  Na  konkurs  wpłynęło  151  prac  z  terenu  całej  Polski.

W  konkursie  wzięli  udział  uczniowie  z  naszej  szkoły :

Oliwia  Stypka  z  kl. V a , Wiktoria  Rudnicka  z  kl. V a ,  Karolina  Hebda  z  kl.  V b , Martyna  Chyćko  z  kl. V b, Mateusz  Burdyl  z  kl. V b,  Maja  Zachara  z  kl.  V c ,  Julia  Chrabąszcz  z  kl. V  c ,  Wiktoria  Kica  z  kl. V c , Patrycja  Sławek  z  kl. V c i  Maria  Małysa  z  kl.  VI d.

Wśród  laureatów  znalazła  się  Maja  Zachara z kl. V c.     Gratulacje

Grażyna  Pleśniarska – Gwizdała