Treść artykułu

UROCZYSTOŚĆ 80. ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO i  1. ROCZNICY ODSŁONIĘCIA MURALU „DUMNI Z POWSTAŃCÓW”

1 października 2024 roku w naszej szkole miała miejsce podniosła uroczystość z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 1. rocznicy odsłonięcia muralu „Dumni z Powstańców”. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło uczniów, nauczycieli, mieszkańców Brzeska oraz lokalne władze, którzy wspólnie oddali hołd bohaterom jednego z najważniejszych zrywów niepodległościowych w historii Polski.

Rok temu, 2 października 2023 r., w dniu 79. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego zespół kampanii BohaterON: Fundacja Sensoria i Fundacja Pokolenia Kolumbów w ramach akcji  „80 murali w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego” wzbogacili przestrzeń Brzeska o artystyczną grafikę wielkoformatową upamiętniającą Bohaterów powstania. Projekt ten został dofinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach Otwartego Konkursu Ofert „Mur, ale historia”.

Nasz mural, „Dumni z Powstańców”,  umieszczony na ścianie hali Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. M. Kopernika, był pierwszy w Polsce, a stało się tak dzięki niezwykłej kreatywności, sile, uporowi i dyscyplinie Pani Agnieszki Łesiuk – Krajewskej, Prezes Fundacji Pokolenie Kolumbów, Dyrektorowi ds. projektów komunikacji w Fundacji Sensoria,  pomysłodawczyni ogólnopolskich projektów edukacyjnych i społecznych: BohaterON – włącz historię, Nagroda BohaterONy im. Powstańców Warszawskich, Rakoobrona czy Lekki Tornister.

Dzięki Pani Prezes pamięć o tamtych dniach jest wciąż żywa nie tylko we wspomnieniach Powstańców, ale również wśród  Młodego Pokolenia Polaków. Nie bez znaczenia jest fakt, że pośród naszych nauczycieli mamy dwie osoby wyróżnione za swoją działalność edukacyjną, artystyczną i charytatywną prestiżową nagrodą BohaterON – y im. Powstańców Warszawskich w kategorii Nauczyciel.  Barbara Tuzel Górczewska – uhonorowana została  statuetką srebrnego BohaterON-a w 2020 roku, a Izabellę Czernecką wyróżniono w 2023 roku Brązowym  BohaterON – em.

Pierwszym punktem wydarzenia były uroczystości, które odbyły się pod muralem „Dumni z Powstańców” . Po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz wciągnięciu flagi narodowej na maszt Pani Dyrektor przywitała zebranych i w krótkim przemówieniu przybliżyła historię powstania i  odsłonięcia muralu. Następnie zebrani udali się do hali sportowej, gdzie rozpoczęła się druga część uroczystości – spektakl słowno – muzyczny.   Tegoroczną, rocznicową  uroczystość, uświetnił koncert Barbary Tuzel Górczewskiej oraz Leszka Czajkowskiego, który współpracuje ze szkołą od wielu lat, wspierając nasze projekty edukacyjne.  W spektakl poświęcony 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego  oraz 1. rocznicy odsłonięcia muralu „ Dumni z Powstańców”,  zaangażowani byli wspomniani powyżej artyści oraz nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Młodzież pod batutą Barbary Zelek i przy akompaniamencie Michała Seremaka wyśpiewała brawurowo piosenki powstańcze, które zagrzewały w owym czasie powstańców do walk – „Warszawskie dzieci” czy „Pałacyk Michla”, pojawiła się również pieśń „Sanitariuszka Małgorzatka”. W spektaklu zaistniała poezja, w tym m.in. autorstwa Józefa Szczepańskiego „Ziutka” czy Leszka Czajkowskiego, a także zaprezentowane zostały edukacyjne filmy, w których do zebranych przemówili Powstańcy. Barbara Tuzel Górczewska i Leszek Czajkowski wykonali fragmenty swojego autorskiego programu muzycznego opowiadającego o realiach powstania z punktu widzenia pojedynczego człowieka  pt. „Świat płonął wojną – Oni miłością”.  To były wzruszające chwile. Łzy w oczach , które pojawiały się wśród widzów oraz podniosła cisza wśród młodej widowni w trakcie spektaklu, świadczą o doniosłości tego wydarzenia. Całość spektaklu dodatkowo podbudowana została prezentacją zdjęć z czasów Powstania Warszawskiego koloryzowanych prze Mikołaja Kaczmarka, które mogliśmy zobaczyć w ramach koncertu.  Uroczystości rocznicowe podkreślili także uczniowie przebrani w stroje powstańcze. Nad  realizacją spektaklu od strony technicznej czuwali: Grażyna Pleśniarska – Gwizdała oraz Marek Małysa. Za samorząd szkolny odpowiedzialna była Izabella Czernecka, natomiast wystrój sali spoczywał w rękach Małgorzaty Zwolak,  Katarzyny Błędowskiej oraz Grażyny Pleśniarskiej – Gwizdały wspieranych przez uczniów.

Obecność profesora Grzegorza Lewickiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,  Władz Brzeska w osobie zastępcy Burmistrza Brzeska dr Grzegorza Bracha, gospodarza uroczystości,  Uczniów z Nauczycielami naszej szkoły,  przedstawicieli Społeczności Lokalnej  i  Rodziców na naszej uroczystości jest pięknym świadectwem włączania się naszego społeczeństwa w akcję Muzeum Powstania Warszawskiego – „Jesteśmy, jeśli pamiętasz”    

 Uroczystość została objęta Patronatem przez  Komitet Społeczny ,,Dumni z Powstańców’” ds. obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. 

Dzięki przychylności Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie – dr hab. Filipa Musiała otrzymaliśmy zgodę na wyemitowanie podczas uroczystości filmu edukacyjnego pt. „Niezwyciężeni”. Natomiast filmy z cyklu nowej kampanii BohaterON #Też Byliśmy Młode Głowy, w ramach których przemówili do nas Powstańcy Warszawscy, odtworzyliśmy za zgodą BohaterON – a. 

Nadrzędnym celem naszych  projektów jest działalność edukacyjna, przybliżająca czasy II wojny światowej i walk o niepodległą Polskę. Młode pokolenie poprzez wydarzenia patriotyczne uczestniczy w żywych lekcjach historii, które zmuszają do refleksji i zrozumienia, jak ważną  jest sprawa niezawisłości narodu na przestrzeni dziejów i dlaczego ich rówieśnicy, nie zważając na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i  życia podejmowali nierówną walkę z okupantem.

Aby nasze działania przyniosły efekty, potrzebujemy ścisłej współpracy szeregu osób i instytucji odgrywających dużą rolę w życiu społecznym. Państwa poparcie dla naszego przedsięwzięcia pozwoli osiągać założone cele w dziedzinie edukacji patriotycznej młodego pokolenia Polaków.