Regulamin Szkolnego Konkursu Pisanki Rodzinnej

Wielkanoc – największe święto chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Z okresem Świąt Wielkanocnych wiąże się wiele znanych tradycji, takich jak: malowanie jajek, przygotowanie święconki, wiązanie palm, śmigus-dyngus. O wielkanocnych zwyczajach pamiętamy do dziś. Dzięki nim świąteczne dni są bardziej radosne, a w koszyku wielkanocnym nie może zabraknąć jajek, które są symbolem nowego życia.

Popularyzacja regionalnej twórczości związanej z tematyką Świąt Wielkiej Nocy,  stworzenie możliwości konfrontacji artystycznej i poszerzenia wiedzy na temat sposobów zdobienia wielkanocnych jaj – to cel, jaki przyświeca konkursowi, do którego mamy przyjemność  zaprosić uczniów naszej szkoły wraz z rodzinami, licząc na twórcze prace.

Podtrzymując stare zwyczaje, spędźmy twórczo czas i zaangażujmy rodziców, dziadków,  rodzeństwo w zdobienie jajek wielkanocnych. Poza artystycznym efektem, wspólne działania pozostawią miłe wspomnienia i zacieśnią rodzinne więzi.

CELE KONKURSU

– Zachowanie tradycji wykonywania pisanek wielkanocnych.

– Pobudzenie inwencji twórczej w zakresie wykonywania pisanek z wykorzystaniem akcentów regionalnych.

– Prezentacja pisanek wielkanocnych jako elementu kultury chrześcijańskiej i narodowej.

– Rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych dzieci, młodzieży i także dorosłych.

– Zacieśnianie więzi rodzinnych, integracja rodziny przez sztukę.

WARUNKI UCZESTNICTWA

1. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas I – VI

2. Uczestnik zgłasza do konkursu jedną pisankę wykonaną wspólnie z członkami rodziny.

3. Pisanki mogą być wykonane na wydmuszkach, jajkach gotowanych, styropianowych itp. dowolnej wielkości i dowolną techniką zdobienia.

4. Pisankę należy zawiesić na ozdobnym sznureczku lub wstążce, a do niej przyczepić małą karteczkę zawierającą następujące dane: imię i nazwisko oraz klasę.

TERMINY:

• Prace należy składać do  27 marca 2017 roku

Klasy I –III u  p. Renaty Libery

Klasy IV – VI u  p. Doroty Wojtyś

PODSUMOWANIE KONKURSU:

• Konkurs oceniany będzie w II kategoriach wiekowych::

kategoria I   – klasy I – III                   kategoria II  – klasy IV – VI.

• Oceny prac oraz wyłonienia laureatów dokona komisja powołana przez organizatora.
  • Za prace wyróżnione (we wszystkich kategoriach) przewidziane są nagrody rzeczowe i dyplomy.
  • Z oddanych prac zostanie utworzona wystawa pokonkursowa, a w trakcie niej zbiórka pieniężna pod hasłem „Pisanka – cegiełka na rzecz chorych dzieci i wyposażenie szkolnego placu zabaw”.

KRYTERIA OCENY PRAC:

• twórczość własna, zgodność z tematem, estetyka, pomysłowość, inwencja twórcza

Prace oddane na konkurs nie będą zwracane!!!

Organizatorzy: Dorota Wojtyś, Renata Libera