Zuchy na biwaku

„To prawda znana od wielu lat – zuchy na lepsze zmieniają świat…”

„…zmieniają świat daleki i bliski. Światozmieniacze – zuchy wszystkie!” Zuchy, harcerze, skauci całego świata – to ich święto przypada 22 lutego w Dniu Myśli Braterskiej.

W związku z tym w dniach 17-18 lutego 2017 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Brzesku odbył się biwak pod hasłem „Światozmieniacze”, w którym wzięło udział 70 zuchów z siedmiu gromad działających w Hufcu Brzesko oraz jeden patrol harcerski.

Zuchy nie próżnowały! Tuż po zakwaterowaniu i kolacji wzięły udział w niezwykłym świeczkowisku, podczas którego wcieliły się w role dzieci świata i odegrały teatr zuchowy przygotowany na tę okazję przez mgr Agatę Kawalerczyk. Na chwilę zamieniły się w mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni, przeniosły się do afrykańskiego raju, wkroczyły do indiańskiego plemienia i wędrowały z Aborygenami. Towarzyszyły temu piosenki, zabawy i pląsy, związane z całym światem oraz Polską. Nie zabrakło także piosenek zuchowych, takich jak znana i lubiana „Zuchowa wiara”. Po świeczkowisku przyszła pora na „Pidżama Party”, podczas którego zuchy udały się w swoich śpiworach na projekcję filmu „Mustang z Dzikiej Doliny” – wzruszającej bajki o młodym, dzikim Mustangu i małym Indianinie, który uratował mu życie. Dzieci pełne wrażeń poszły spać, szukając odpowiedzi na pytanie „Kim właściwie jest światozmieniacz?”

W sobotę już od rana przystąpiły do pracy, aby się tego dowiedzieć. Miały im w tym pomóc zabawy, którymi rozpoczęły dzień. Następnie na postaciach superbohaterów wypisywały cechy prawdziwych światozmieniaczy. Potem udały się na zwiad, podczas którego szukały instytucji i osób zmieniających świat na lepszy. Spotkały na swojej drodze strażaków, policjantów, bibliotekarzy, nauczycieli, aptekarzy, którzy opowiadali, w jaki sposób udaje im się zmienić świat na lepszy. Następnie zuchy skupiły się na rzeczach, które wymagają naprawy i wskazały te, które są w stanie same ulepszyć. Jedną z takich małych zmian jest segregacja śmieci i dbałość o czystość otaczającego nas świata.

Po zwiadzie dzieci przystąpiły do majsterki. Ich zadaniem było narysowanie zwykłego człowieka i przeistoczenie go w superbohatera. Udało się to bezbłędnie! Każda praca była wyjątkowa i niepowtarzalna.

Przez cały czas harcerze włączali się we wszystkie proponowane aktywności, ale również zamienili się na chwilę w pomocników, kucharzy, opiekunów. Dzięki tej współpracy wszystko stawało się łatwiejsze!

Na apelu kończącym wszystkie zuchy dostały nową sprawność, na którą pracowały od pierwszych minut biwaku. Zostały światozmieniaczami, co jest nie tylko chlubą, ale także obowiązkiem. Nie trzeba zmieniać od razu całego świata. Można zacząć od małych rzeczy. Rozejrzeć się dokoła. Zajrzeć w głąb siebie. I zacząć zmieniać! Nasze zuchy już to wiedzą.
A Ty?

Serdecznie dziękujemy:

•  Komendantowi Hufca phm. Bartłomiejowi Turlejowi oraz wszystkim opiekunom, którzy poświęcili swój czas, aby dzieci mogły przeżyć przygodę;
  • Niezawodnemu gitarzyście, wokaliście i pomocnikowi – mgr Michałowi Seremakowi;
  • Pani mgr Agnieszce Wnuk oraz pani mgr Małgorzacie Stanuszek za opiekę nad zuchami i harcerzami podczas zwiadu;
  • pracownikom obsługi szkoły za pomoc w sobotę i przepyszne śniadanie oraz obiad;
  • przede wszystkim Pani Dyrektor mgr Dorocie Wójcik, która udostępniła szkołę;
  • wszystkim zuchom i harcerzom, którzy spisali się na medal i bez których biwak nie miałby miejsca!

Kadra biwaku  : Gabriela Dziegiecka-Ożóg i Inez Sumara

Cała galeria zdjęć