Warsztaty z zakresu pierwszej pomocy

W dniu 21.11 odbyły się w klasach „0” oraz w klasie 2d warsztaty z zakresu pierwszej pomocy. Ratownicy najpierw odwiedzili maluchy w oddziałach „0”, następnie udali się do klasy 2. Na wstępnie goście przywitali się z uczniami i opowiedzieli na czym polega praca ratownika medycznego.

Przedstawili różnego rodzaju narzędzia, jakie ratownik ma zawsze ze sobą udając się do na miejsce wypadku. Dużym zaskoczeniem okazało się, że niektóre z tych narzędzi są mniejsze i pasują na dzieci, np. kołnierz ortopedyczny.

Ratownik pokazywał jak należy robić opatrunki, a co najważniejsze jak unikać obrażeń i uszkodzeń ciała; jak bawić się bezpiecznie. Zostały przypomniane wszystkie numery alarmowe. Następnie ratownicy zaprezentowali jak przenosi się poszkodowanego na noszach, a niektórzy z dzieci mogli na własnej skórze poczuć jak to jest na takich noszach.

Kolejną czynnością jaką nauczyli się dzieci było udzielanie pierwszej pomocy. Uczniowie dowiedzieli się jak należy udzielić pomocy poszkodowanemu, co należy robić w pierwszej kolejności, jak należy robić sztuczne oddychanie oraz jak długo to robić, co robić kiedy poszkodowany oddycha, a jest nieprzytomny (poznały pozycję boczną ustaloną), zobaczyły jak działa defibrylator. Poczuły również jak ciężko jest prowadzić masaż serca robiąc to na manekinach.

Następnie dzieci udały się na plac przed szkołą, gdzie mięli okazję zobaczyć jak wygląda prawdziwa karetka od środka; oglądały nosze, dowiedziały się po co jest tyle „skrytek”, szufladek i wystających z sufitu uchwytów, podziwiały przybory, narzędzia, sprzęty i z zafascynowaniem wsłuchiwały się w opowiadania pana ratownika. Dowiedziały się również po co w karetce jest radio. Na zakończenie dzieci mogły usłyszeć sygnał karetki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.