„Mimo, że Polskę wymazano z mapy świata,
Nie wymazano jej z serc Polaków”

Data 11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej Ojczyzny. Po 123 latach niewoli narodowej Polska uzyskała upragnioną niepodległość, którą utraciła w wyniku zagrabiania jej ziem przez Rosję, Prusy i Austrię. Z tej oto okazji 14 listopada uczniowie klasy VI B pod kierunkiem wychowawcy Pani Agnieszki Leś, a także Pani Agnieszki Kraj, Pani Urszuli Krzemień oraz Pani Grażyny Pleśniarskiej – Gwizdała przygotowali  uroczystą akademię, którą zaprezentowali całej społeczności szkolnej. Dzieci słowem i muzyką uczciły pamięć poległych za Ojczyznę. Przypomniały trudną drogę naszego kraju do odzyskania niepodległości, a piękne kostiumy przybliżyły wizerunek polskich żołnierzy.  Tradycyjnie nie zabrakło pieśni patriotycznych „Biały krzyż”, „Warszawianka”, „Białe róże”, „Raduje się serce, raduje się dusza” oraz „Marsz pierwszej Brygady”, które wspólnie z dziećmi przygotowała Pani Iwona Mikołajek. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni przy akompaniamencie Pana Michała Seremaka  wspólnie zaśpiewali „Wojenko, wojenko” oraz „Pierwszą Brygadę”. Sprzęt i nagłośnienie przygotował Pan Marek Małysa. Wspaniała inscenizacja i nastrojowa dekoracja przygotowana przez Panią Dorotę Wojtyś pobudziła uczniów do refleksji nad dziejami naszego kraju, naszej ojczyzny Polski.