Wakacyjne warsztaty z projektorem

W dniach od 3 do 5 lipca 2024 roku w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 3 odbywały się Wakacyjne warsztaty z PROJEKTOREM.

„Projektor – Wolontariat Studencki” jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości.

Program jest adresowany do uczniów szkół podstawowych z miejscowości do 20 tys. mieszkańców. Dzięki wolontariackiemu zaangażowaniu studentów udział w Programie jest bezpłatny.

WWZP to trzy pięciogodzinne zajęcia realizowane w kolejno następujących po sobie dniach, które prowadzą studenci dla Dzieci. Projekt służy Dzieciom w odkrywaniu tego, jak wartościowo, kreatywnie, aktywnie i rozwojowo spędzić czas wolny. WWZP mają charakter odmienny od zajęć szkolnych – umożliwiają Dzieciom odpoczynek od systemu nauki szkolnej. Głównym celem WWZP jest stworzenie Dzieciom przestrzeni do poszukiwania i rozwijania swoich pasji i zainteresowań poprzez integrację, budowanie relacji, rozbudzanie ciekawości i wzajemne motywowanie się do działania.

W Wakacyjnych Warsztatach wzięło udział 17 dzieci z klas 1 naszej szkoły. Pierwszego dnia zapoznaliśmy się z naszymi Wolontariuszkami- Karoliną, Pauliną i Zuzią. Ten dzień poświęcony był w całości zabawom o charakterze integracyjnym, zadaniach mających na celu stworzenie grupy, określenie zasad oraz wypracowaniu przestrzeni do działania. Były zabawy w sali i na powietrzu, wspólny spacer oraz igraszki w parku. Działaliśmy w grupach, parach oraz samodzielnie. Wspólnie jedliśmy, uczyliśmy się oraz tworzyliśmy. Budowaliśmy wieże z makaronu i taśmy klejącej. Były zabawy z chustą, balonami, opaskami na oczy, hula hopem i kredą.

Drugi dzień opierał się na zainteresowaniach naszych Wolontariuszek. Poznaliśmy podstawy języka migowego, nauczyliśmy się przedstawiać w języku migowym, szwedzkim, hiszpańskim oraz czeskim. Używaliśmy również języka angielskiego. Pojawiły gra dubble, łapki na muchy i piłki. W drużynach walczyliśmy, by dotrzeć do celu. Celem zawsze była dobra zabawa. Malowaliśmy farbami za pomocą baniek mydlanych tworząc abstrakcyjne obrazy. Było kolorowo, twórczo, kreatywnie i bardzo brudno. Przyświecała nam stara maksyma- brudne dzieci= szczęśliwe dzieci. Nasze były bardzo szczęśliwe.

Ostatniego dnia zajmowaliśmy się pasjami dzieci. Pierwszą ich pasją była wspólna zabawa na powietrzu- brykanie, bieganie, skakanie, stare sprawdzone zabawy z minionej epoki…

Kolejny etap był bardzo kreatywny- dzieci tworzyły z wszelakiego rodzaju materiałów sztukę obrazującą ich zainteresowania. Powstały fantastyczne prace przestrzenne, obrazy, ubrania, stworki i potworki. Każde dziecko mogło potem zaprezentować wyniki swojej pracy. Wolna twórczość, bez narzuconych reguł, swoboda działania, sprawczość, decyzyjność, samodzielne zaplanowanie, wykonanie i przedstawienie okazały się strzałem w dziesiątkę. Nasze dzieci to prawdziwi artyści.

Po pysznym obiedzie ostatniego dnia udaliśmy się do parku, gdzie zjedliśmy lody. Tam też odbyło się wręczenie dyplomów, podsumowanie projektu oraz pożegnanie z naszymi fantastycznymi Wolontariuszkami. Były uśmiechy, przytulasy i łzy.

Te trzy dni wypełnione działaniem na długo zapadną naszym dzieciom w pamięci. To był naprawdę dobry czas. Dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia zdjęć.