Nasza szkoła otrzymała tytuł OSEhero

W naszej szkole w roku szkolnym 2023/24 były prowadzone różnorodne działania kształcące umiejętności cyfrowe uczniów ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie.

Dzięki sieci OSE, która jest programem publicznej sieci telekomunikacyjnej, dającej szkołom w całej Polsce możliwość podłączenia szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego Internetu,  zaprojektowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji, realizującej założenia Państwowego Instytutu Badawczego NASK mogliśmy:

• podnosić poziom cyfrowych kompetencji uczniów i otwierać na nowe technologie,
  • wspomagać proces  kształcenia poprzez umożliwienie dostępu do zasobów edukacyjnych,
  • promować zasady bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych.

Przez cały rok szkolny podejmowaliśmy się różnorodnych działań, które zostały wpisane w ramy inicjatyw Ogólnopolskiego Projektu OSEhero edycja 2023/2024, organizowanego przez NASK-PIB w programie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Były to zadania realizowane przede wszystkim podczas szkolnego projektu BEZPIECZNI W SZIECI – DZIAŁAJMY RAZEM z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu oraz DEBATY OKSFORDZKIEJ o tezie „Internet wyrządził więcej szkody niż pożytku”.

Ponadto klasy ósme realizowały projekt podsumowujący ich wiedzę i umiejętności „BEZPIECZNI W SIECI” zorganizowany przez NASK na platformie kursów e-learningowych OSE, który ukończyli otrzymując certyfikaty z następujących obszarów tematycznych:

1. Cyberprzemoc.
  2. Cyberzagrożenia. Nie wpadnij w sieć przestępcy.
  3. Cyfrowe ślady i wizerunek online.
  4. Fake news, dezinformacja w sieci. Internet wie wszystko, ale czasem kłamie.
  5. Nielegalne i szkodliwe treści w internecie.
  6. Chronię dane w internecie.
  7. Cyfrowa higiena. Zadbaj o siebie!

Uczniowie chętnie podejmowali się organizowanych zadań i realizowali zamierzone cele.

Urszula Krzemień
Marzena Pabian