III Międzynarodowy Konkurs Historyczny „Śladami historii Polski” – skąd nasz ród”
III Międzynarodowy Konkurs Historyczny „Śladami Historii Polski – skąd nasz ród” skierowany był do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz osadzonych w jednostkach penitencjarnych.
Organizatorem był Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Konkurs objęty został Patronatem Honorowym RP Pana Andrzeja Dudy. Obejmuje tematyką historii Polski, poczynając od Chrztu, aż po czasy współczesne.
Celem konkursu jest:
– Przybliżenie historii państwa i narodu polskiego, którego początki sięgają drugiej połowy X wieku, na którą datuje się rządy pierwszego historycznego władcy Polski – Mieszka I.
W 966 roku Mieszko I przyjął Chrzest, rozpoczynając tym samym proces chrystianizacji na polskich ziemiach, a wydarzenie to uważane jest za symboliczny początek państwa polskiego. Pierwszym koronowanym królem Polski był syn Mieszka I, Bolesław Chrobry.
– Kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy.
– Popularyzowanie w sposób kreatywny i innowacyjny wiedzy na temat historii Polski wśród młodych ludzi.
– Ukazanie bogatej historii Polski jako dziedzictwa, które powinniśmy znać i z którego powinniśmy być dumni.
– Promowanie postaw patriotycznych i kształtowanie młodego pokolenia świadomego swej tożsamości.
– Przedstawienie historii narodowej jako cenne źródło wartości, wzorców i odniesień, które inspirują do działań twórczych.
– Pogłębienie wiedzy historycznej.
– Doskonalenie umiejętności samodzielnego poszukiwania, gromadzenia i selekcjonowania informacji z różnych źródeł.
– Budzenie i utrwalanie dumy z dziedzictwa narodowego.
– Promowanie młodych twórców i zachęcanie ich do doskonalenia umiejętności plastycznych.
– Popularyzowanie poezji o tematyce patriotycznej.
Konkurs podzielony jest na 4 obszary:
- Religia, Kościół
- Kultura, Nauka
- Wojny, Bitwy, Wydarzenia
- Sportowcy – mistrzowie i patrioci
Przedmiotem Konkursu było przygotowanie pracy artystycznej na temat „Śladami historii Polski” – skąd nasz ród” charakteryzującej się pomysłowością, oryginalnością i samodzielnością wykonania.
Tematem pracy artystycznej (poezja, plastyka, banknoty, znaczek, pieśń, film) wybrana postać, wydarzenie, konspiracja czy inne zagadnienia historyczne lub społeczne.
Naszą szkołę reprezentowali : Magdalena Partyka z klasy 4b, Zofia Kołpa i Jan Ulas z klasy 5a, Kinga Wróbel i Wiktoria Wrona z klasy 5b, Miłosz Wójcik z klasy 6c, Malwina Zelek z klasy 7a i Aleksandra Pabian z klasy 8b.
Grażyna Pleśniarska – Gwizdała