Konkursy historyczne w II semestrze

Konkurs wiedzy o regionie

26 .02.2016 r. odbył się w naszej szkole coroczny konkurs wiedzy o regionie. Wzięło w nim udział 30 uczniów z klas czwartych, piątych i szóstych. Cel konkursu – rozbudzenie zainteresowań historycznych, poszerzenie wiedzy na temat przeszłości naszego regionu, zabytków, wybitnych przedstawicieli „małej Ojczyzny”, kształtowanie umiejętności poszukiwania i wykorzystania informacji dostępnych w wielu źródłach.  I miejsce Anna Solak z kl. VI d, II miejsce Klaudia Sambor z kl. IV c, II miejsce Wiktoria Kica z kl. IV c, III miejsce Franciszek Garbień z kl. V c

Konkurs : Nasz Bohater – Tadeusz Kościuszko

Zorganizowany przez Związek Harcerstwa Polskiego – Chorągiew Krakowską i Kuratorium Oświaty Krakowie w ramach Małopolskiego Programu Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego. Celem konkursu była popularyzacja postaci Tadeusza Kościuszki i głoszonych przez niego uniwersalnych , ponadczasowych haseł, rozwijanie zainteresowań historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem problematyki regionalnej, rozbudzenie ciekawości poznawczej i twórczego działania oraz umiejętności prezentowania rezultatów własnej pracy. W etapie szkolnym wzięło udział 12 uczniów. Do następnego etapu zakwalifikowały się: Aleksandra Krokosz z kl. IV c, Klaudia Sambor z kl. IV c , Wiktoria Kica z kl. IV c, Natalia Dubiel z kl. VI a.

Finalistkami szczebla wojewódzkiego zostały : Klaudia Sambor i Natalia Dubiel.

Ogólnopolski Konkurs „ Królewskie pary ”

Organizowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Przedmiotem konkursu było wykonanie wizerunku ślubnego wybranego króla Polski z dynastii Jagiellonów lub króla elekcyjnego wraz z poślubioną królewną/ księżniczką pochodzącą z obcego dworu. Z naszej szkoły wysłano 7 prac :Emilii Kuzak z kl. IV b , Wiktorii Kicy z kl. IV c , Julii Chrabąszcz z kl. IV c , Klaudii Sambor z kl. IV c , Katarzyny Batko z kl. V a , Rebeki Sowy z kl. V d , Natalii Dubiel z kl. VI a.

Prace eksponowane zostały na wystawie historycznej przygotowanej przez Muzeum Historii Polski oraz Niemiecki Instytut Historyczny, której tematem były śluby królewskie w Rzeczpospolitej Obojga Narodów . Wystawa została prezentowana na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie w dniach 21 kwietnia – 20 maja 2016 r.

Konkurs wiedzy dotyczący barw i symboli narodowych, historii świąt majowych , władz Polski ,Powiatu Brzesko i Gminy Brzesko

Organizowany przez Hufiec ZHP im. M. Kopernika w Brzesku z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej w dniu 2 maja 2016 roku na Placu Kazimierza Wielkiego w Brzesku. Uczennice naszej szkoły : Anna Solak z kl.VI d i Klaudia Sambor z kl. IV c zdobyły III miejsce.

Ogólnopolski Konkurs : „ Jubileusz Chrztu Polski 966 – 2016. Bądźcie wierni łasce chrztu świętego „

Organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych nr 102 im. Jana Pawła II w Poznaniu i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Celem konkursu było przypomnienie dzieciom i młodzieży o ważnej rocznicy Chrztu Polski oraz ponad tysiącletniej, narodowej historii i chrześcijańskiej tradycji naszego kraju a także kształcenie wartości moralnych i obywatelskich jako ważnego czynnika wychowawczego integrującego współczesne młode pokolenie Polaków. Na wystawie prac uczniów w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu w dniu 14 września znajdą się prace : Rebeki Sowy z kl. V d, Katarzyny Batko z kl. V a, Oliwii Stypki z kl. IV a, Wiktorii Rudnickiej z kl. IV a i Klaudii Sambor z kl. IV c.

IV Powiatowy Konkurs Historyczny „ Kazimierz Wielki i jego czasy ”

Organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Czchowskiej, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Czchowie, Zespół Szkół i Przedszkola w Złotej pod patronatem Starosty Brzeskiego i Burmistrza Czchowa. Etap szkolny odbył się 17 maja 2016 roku. Wzięli w nim udział : Anna Solak z kl. VI d, Weronika Idzi z kl. VI d, Matylda Bujak z kl. VI d, Filip Warczakowski z kl.VI c, Tomasz Gorzelak z kl. V D, Aleksandra Krokosz z kl. IV c, Klaudia Sambor z kl. IV c, Rozalia Zelek z kl. IV c.

W etapie powiatowym 8 czerwca 2016 roku nasza szkoła była reprezentowana przez : Annę Solak , Weronikę Idzi , Klaudię Sambor i Filipa Warczakowskiego. Klaudia Sambor zdobyła I miejsce w gminie Brzesko.

Diecezjalny Konkurs plastyczno – fotograficzny dla dzieci i młodzieży szkolnej pt. „ Moja chrzcielnica”

Organizowany przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej. Celem konkursu było przypomnienie rangi sakramentu chrztu świętego i wypływających z niego konsekwencji, refleksja nad jego przyjęciem w roku jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski, odkrycie wartości artystycznej chrzcielnicy – istotnego elementu kościoła parafialnego. W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie z klas IV – VI naszej szkoły. Do następnego etapu wysłano prace uczennic i uczniów: Wojciech Górski z kl. VI d, Karol Kapcia z kl. VI d, Wiktor Kusiak z kl. VI d, Roland Czernecki z kl. VI a, Zofia Rudnik z kl. VI a, Rebeka Sowa z kl. V d, Kacper Fijołek z kl. V d, Julia Widło z kl. V d, Katarzyna Stanisławczyk z kl. V d, Dominik Krzemień z kl. V c, Bartosz Babicz z kl. V c, Maria Kraj z kl. V c, Kacper Leś z kl. V c, Jakub Okaz z kl. V b, Krzysztof Gadowski z kl. V a, Klaudia Sambor z kl. IV c, Wiktoria Kica z kl. IV c, Mikołaj Biliński z kl. IV c, Emilia Kuzak z kl. IV b, Adrian Brzęk z kl. IV a, Faustyna Holik z kl. IV a, Justyna Olchawa z kl. IV a, Aleksandra Styrna z kl. IV a, Emilia Janik z kl. IV a.

Uroczyste zakończenie konkursu nastąpi w dniu święta patronalnego Akcji Katolickiej – uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – 22 listopada 2016 roku w Tarnowie.

Grażyna Pleśniarska – Gwizdała