Wyróżnienie w konkursie o Żołnierzach Wyklętych

Wyróżnienie dla Magdaleny Partyki z klasy 4 b w XIII Ogólnopolskim  Konkursie „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

„W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy    w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia   i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak  i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi   komunistycznemu…”

Fundacja im. Kazimierza Wielkiego oraz XXIX Liceum Ogólnokształcące im. cc. mjra H. Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego z Lublina byli organizatorami  Ogólnopolskiego  Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

Konkurs objął  patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, z zaangażowaniem Ministerstwa Edukacji i Nauki  i Kuratorów Oświaty  oraz
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej
Wojewoda Lubelski
Marszałek Województwa Małopolskiego
Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
Stowarzyszenie Społeczno-Kombatanckie Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”

Konkurs skierowany był uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Cele Konkursu:

1. Upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca 2024).
2. Upowszechnianie wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych wiedzy o   żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie  światowej.
3. Upowszechnianie wiedzy historycznej istotnej dla tożsamości narodowej, regionalnej oraz  kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych.
4. Wdrażanie uczniów do samokształcenia, rozbudzenie zainteresowań i rozwijanie  uzdolnień uczniów.
5. Kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie  wiedzy o działalności drugiej konspiracji w latach 1944-1963.
6. Kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego  walczących o suwerenną Polskę po zakończeniu II wojny światowej.
7. Wzbogacenie wiedzy historycznej o nieznane wcześniej treści na temat Żołnierzy  Wyklętych (niepublikowane wspomnienia, zdjęcia i pamiątki rodzinne).

Uczestnik przygotowywał  pracę w jednej z podanych kategorii:

1. Film lub reportaż fotograficzny. Można wykorzystać dostępne zdjęcia, muzykę i filmy z  polecanych stron internetowych pod warunkiem podania źródła.
2. Praca plastyczna o Żołnierzach Wyklętych (np. rysunek, obraz, rzeźba, plakat) – szkoły  ogólne.
3. Praca plastyczna o Żołnierzach Wyklętych (np. rysunek, obraz, rzeźba, plakat) – szkoły  plastyczne.

Prace były  oceniane w 3 kategoriach wiekowych:

• uczniowie szkół podstawowych klasy 1-6
• uczniowie szkół podstawowych klasy 7-8
• uczniowie szkół ponadpodstawowych

Jest to największy pod względem ilości uczestników i najdłużej organizowany konkurs o tej tematyce. Corocznie uczniowie z całego kraju nadsyłają  prace literackie, plastyczne  oraz multimedialne. Dzięki uczestnictwu w konkursie szlifują swoje talenty artystyczne, poznają historię najnowszą Polski oraz uczą się samodzielnie pracować ze źródłami historycznymi w sposób krytyczny.

W konkursie wzięło udział 1232 prac uczniów z całej Polski.

Jury doceniło prace, których opis, narracja lub obraz były nienaganne merytorycznie i zgodne z prawdą historyczną. Szczególnie wyróżniane są prace, których autorzy starali się przedstawić historię Żołnierzy Wyklętych lub epizodu z tej historii w sposób nieszablonowy, ciekawy i niepowtarzalny.

Z naszej szkoły w konkursie wzięły  udział:                                                                                                    Magdalena Partyka i Klara Sukiennik z klasy 8b.

Laureaci i wyróżnieni wraz opiekunami zaproszeni są na uroczystą galę podsumowującą XIII edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”, która odbędzie się 24 czerwca 2024 r. (poniedziałek) o godzinie 12.00 w Amfiteatrze Na Poczekajce, Parafia Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka w Lublinie. Zaplanowane jest również przejście Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie, objazd po miejscach pamięci Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie (ok. 5 godz.) Przewidziane  odwiedzenie następujących miejsc:

• były obóz NKWD na Majdanku w Lublinie
  • grób i pomnik sierż. Józefa Franczaka ps. „Laluś” w Piaskach
  • były centralny obóz pracy/koncentracyjny w Krzesimowie
  • były bunkier kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” w Nowogrodzie
  • grób kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” w Kijanach
  • były obóz koncentracyjny Smiersza dla 27.WDPAK w Kol. Skrobów,

kolacja przy ognisku, pokaz współczesnego wyposażenia wojskowego Sekcji Sportowo-Obronnej Narodowych Sił Zbrojnych,  indywidualne zwiedzanie Starego Miasta i wschodniej części Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.

Gratulujemy sukcesu i życzymy następnych

Grażyna Pleśniarska – Gwizdała