Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

29 kwietnia 2016 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy VI d przygotowali inscenizację, dzięki której widzowie mogli przenieść się w czasie do roku 1791 i poznać okoliczności powstania tego dokumentu. Na scenie pojawili się między innymi król Stanisław August Poniatowski, marszałek sejmu Stanisław Małachowski, szlachta, mieszczanie, chłopi. Przedstawiono główne postulaty Konstytucji 3 Maja – pierwszego takiego aktu prawnego w Europie. Uczniowie zaprezentowali także scenkę przedstawiającą czym dla współczesnego młodego Polaka jest Polska. Atmosferę wyjątkowości tego wydarzenia wzmocniły jeszcze pięknie odśpiewane pieśni solowe i chóralne młodzieży oraz taniec polonez wykonany przez uczniów klasy IV b. Apel był okazją do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, do pielęgnowania patriotyzmu, do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem. Na zakończenie wszyscy w ramach akcji „ Młodzież Pamięta ” śpiewali patriotyczne pieśni. Część artystyczną przygotowali uczniowie pod kierunkiem : p. mgr Grażyny Pleśniarskiej –Gwizdały, p .mgr Agnieszki Kraj, prezentacja multimedialna – p. mgr Urszula Krzemień, oprawa muzyczna – p. mgr Iwona Mikołajek, oprawa plastyczna – p. mgr inż. Dorota Wojtyś. Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego uczestniczyli także w uroczystościach miejskich i mszy w intencji ojczyzny w Kościele św. Jakuba a potem z innymi delegacjami pomaszerowali pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie złożyli kwiaty.

Grażyna Pleśniarska – Gwizdała