Wyróżnienie w konkursie literacko-plastycznym

Milena Rożek  z klasy 8 b wyróżniona w KONKURSIE  LITERACKO-PLASTYCZNYM „POZNAJ I NAŚLADUJ PATRONÓW SZKÓŁ I PARAFII REGIONU BRZESKIEGO”.

Organizatorami I Regionalnego Konkursu Literacko – Plastycznego pt. „Poznaj i naśladuj Patronów szkół i parafii regionu brzeskiego. Św. Urszula Ledóchowska – arystokratka, wychowawczyni, nauczycielka pełna radości i pasji”  była  Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Tymowej oraz Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Celem Konkursu było

• wskazywanie dzieciom i młodzieży pozytywnych, ponadczasowych i uniwersalnych wzorców postępowania;
  • pogłębienie wiedzy na temat życia znanych postaci związanych z regionem brzeskim;
  • kształtowanie postaw altruistycznych oraz wzmacnianie świadomości istnienia dobra w każdym człowieku;
  • rozwijanie wyobraźni, wrażliwości oraz zdolności plastycznych i literackich dzieci i młodzieży;
  • wychowanie do wrażliwości na piękno, prawdę i dobro, które uszlachetniają człowieka.

Konkurs „Poznaj i naśladuj Patronów szkół i parafii regionu brzeskiego” jest konkursem cyklicznym ukazującym ponadczasowe wzorce sylwetki patronów szkół i parafii oraz wybitne postacie związane z regionem brzeskim.

Organizatorzy co roku wskażą inną postać jako przewodnią w Konkursie.

W roku szkolnym 2023/2024 postacią Konkursu jest osoba św. Urszuli Ledóchowskiej, patronki Publicznej Szkoły Podstawowej w Tymowej, związana z Lipnicą Murowaną.

Konkurs ma charakter interdyscyplinarny, a jego program nawiązuje do wybranych zagadnień zawartych w podstawie programowej: edukacji artystycznej, polonistycznej, historycznej, religijnej, etycznej, wiedzy o społeczeństwie.

Konkurs organizowany jest w czterech kategoriach wiekowych:

• dzieci w wieku przedszkolnym i uczniowie klas I-III – konkurs plastyczny;
  • uczniowie klas IV -VI szkół podstawowych – konkurs literacko-plastyczny;
  • uczniowie klas VII – VIII szkół podstawowych – konkurs literacki:
  • uczniowie szkół ponadpodstawowych – konkurs literacki.

Adresatami Konkursu są dzieci i młodzież uczęszczająca do przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych na terenie regionu brzeskiego.

Dzieci w wieku przedszkolnym i uczniowie klas I-III

Zadaniem dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów klas I-III było wykonanie pracy plastycznej   o tematyce związanej z życiem i działalnością św. Urszuli Ledóchowskiej;

Uczniowie klas IV –VI szkół podstawowych

Zadanie uczniów klas IV-VI    polegało na  napisaniu i ozdobieniu kartki z pamiętnika zawierającej opis wybranej sytuacji związanej ze świętą Urszulą Ledóchowską;

Uczniowie klas VII – VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych:

Zadaniem uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych było napisanie opowiadania lub listu związanego ze wskazaną  postacią.  Tekst opowiadania, listu powinien być ciekawy, w oryginalny sposób łączyć fakty   historyczne i  biograficzne z fikcją literacką; praca miała być pomysłowa, napisana poprawnie stylistycznie, językowo, ortograficznie, interpunkcyjnie;

Z naszej szkoły w konkursie wzięły udział : Kinga Wróbel i Wiktoria Wrona z klasy 5b,  Karolina Sułek z klasy 5a i Dominika Sułek z klasy 1b.

Patronat honorowy nad konkursem objęli Jego Ekscelencja ks. bp Stanisław   Salaterski,  Małopolski Kurator Oświaty,  Starosta Brzeski,   Burmistrz Czchowa, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie,   natomiast patronat medialny:  Radio RDN małopolska oraz  Gość Niedzielny

Nagrody i wyróżnienia wręczono  podczas gali finałowej konkursu, która miała miejsce 29 maja 2024r.

Grażyna Pleśniarska – Gwizdała