Niezwykła lekcja patriotyzmu

17 maja młodzież naszej szkoły  miała okazję wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu poświęconemu najnowszej historii Polski, które odbyło się w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym w Brzesku.

Najpierw zgromadzeni w sali audytoryjnej mogli wysłuchać panelu historycznego o postaci Emila Barchańskiego – najmłodszej ofierze stanu wojennego. Panel poprowadziła pani Barbara Tuzel Górczewska, a swoimi wspomnieniami z czasów PRL – u podzielili się pani Grażyna Pleśniarska – Gwizdała oraz pan Leszek Czajkowski– zasłużeni działacze opozycyjni, odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności.  Pan Leszek  Czajkowski  opowiadał o swoim Przyjacielu – Emilu, z którym tworzył, grał i w młodzieńczy sposób, przypominający akcje Małego Sabotażu –  walczył o wolną i niepodległą Polskę.

Następnie odbył się koncert „Świat płonął wojną – ONI miłością”, w którym swe autorskie utwory zaprezentowali pani Barbara Tuzel Górczewska i pan Leszek Czajkowski przy udziale pana Michała Seremaka oraz uczniów naszej szkoły: Oliwii Rozwadowskiej, Karoliny Zasadni, Malwiny Zelek, Wiktora Czerneckiego, Magdaleny Szydek, Szymona Świencickiego, Amelii Jurczyk, Błażeja Sowy i Ryszarda Kbika.. Program muzyczny wzbogaciła poruszająca prezentacja multimedialna zawierająca koloryzowane przez pana Mikołaja Kaczmarka fotografie z czasów Powstania Warszawskiego.

Publiczność, złożona zarówno z uczniów brzeskich szkół, jak i przybyłych mieszkańców naszego miasta, była głęboko poruszona. Wielu uczestników podkreślało, że koncert był niezwykle emocjonujący i skłaniał do refleksji nad historią oraz dziedzictwem Powstania Warszawskiego.

Wydarzenie to było nie tylko hołdem dla Bohaterów, ale również ważnym elementem edukacji historycznej i budowania świadomości narodowej. Dzięki takim inicjatywom  pamięć o naszych Bohaterach narodowych pozostaje żywa a wartości, za które walczyli, są przekazywane kolejnym pokoleniom.

Dziękujemy Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Brzesku za udostępnienie zdjęć z wydarzenia.