Treść artykułu

Konkursy historyczne

„Niepodległa Tradycja w zderzeniu ze współczesnością”

W I semestrze uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie : „Niepodległa Tradycja w zderzeniu ze współczesnością” ogłoszonym przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Celem konkursu było zapoznanie z problematyką odzyskania i obrony przez Polskę niepodległego bytu, przybliżenie postaci zaangażowania w walkę o wolność kraju w XIX i XX wieku, kształtowanie patriotyzmu w nawiązaniu do tradycji niepodległościowych narodu polskiego, ukazanie różnych form obchodów rocznicy odzyskania niepodległości , nawiązaniu do tradycji niepodległościowych narodu polskiego.

W tegorocznej edycji konkursu zadaniem uczniów było przypomnieć różne okoliczności obchodów Święta Niepodległości w Polsce od czasów II Rzeczpospolitej, poprzez II wojnę światową , lata powojenne, okres PRL-u, czas stanu wojennego aż do roku 1989.

Wysłano pracę Oliwii Lincy z kl.VIc, Justyny Wołek z kl.Vc, Jakuba Łobody z kl.Vb i Krzysztofa Słowiaka z Vb. Wyróżniony na szczeblu ogólnopolskim został Jakub Łoboda.

 „Odkrywamy średniowiecze”

Konkurs realizowany w ramach „Małopolskiego Programu Edycji Patriotycznej i Obywatelskiej” Kuratorium Oświaty w Krakowie a organizowany przez Szkołę Podstawową w Andrychowie i Średniowieczną Warownie w Inwałdzie.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Zadaniem ich było napisanie legendy opartej na faktach z panowania władców Polski. Uczniowie w parach wykonywali pracę literacko-historyczną wzbogaconą materiałem ikonograficznym. Matylda Bujak i Anna Solak z kl. VId wykonały pracę : „Legenda o tym jak Kraków wymurowano”.

 „Wybitni władcy Polski-Piastowie”

Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania historią Polski i Europy, ze szczególnym uwzględnieniem roli wybitnych władców z dynastii Piastów : Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Bolesława Krzywoustego, Bolesława Wstydliwego, Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego.

W etapie szkolnym uczestniczyli : Karol Kubala z Vc, Oliwia lica z  VIc, Filip Warczakowski z VIC, Anna Solak z klVId i Matylda Bujak z VId. Etap rejonowy odbył się w naszej szkole. Gościliśmy 61 uczniów wraz z opiekunami z 37 szkół : Bochni , Brzeska, Tarnowa oraz powiatów : bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego i tarnowskiego. Wśród nich była uczennica naszej „trójki”- Anna Solak z kl.VId

 „Z orłem białym przez wieki. Symbol władców państwa i narodu”.

Konkurs organizowany przez Muzeum Niepodległości w Warszawie dotyczył historii polskich symboli narodowych . Prace wykonali : Zuzanna Pawełczyk z kl.Vc, Anna Adamczyk z kl.Vc, Wiktoria Rudnicka z kl.IVa, Justyna Olchawa z kl.IVa, Kamil Serafin z kl.IVa i Oliwia Linca z kl.VIc.

Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Klio 2015”- „Wielcy Polacy”

Konkurs dotyczył postaci : Bolesława Chrobrego, Kazimierza III Wielkiego, Tadeusza Koścuszki i Jana Pawła II. Wzięło w nim udział 5739 uczniów z 16 województw. Uczniowie uczestniczyli w III formach konkursu :

Test wiedzy – 7 uczniów. Pierwsze miejsce w szkole – Anna Solak z kl.VId – 8 miejsce w kraju

Konkurs fotograficzny. Polska w obiektywie czyli sfotografowanie obiektu historycznego związanego z postacią będącą przedmiotem konkursu – 5 uczniów. I miejsce w szkole – Kacper Zachara z kl.IVa.

Konkurs plastyczny– ukazanie życia i dorobku wielkich Polaków (portret, scena z życia postaci , miejsca z nim związane-14 uczniów. I miejsce w szkole – Mikołaj Biliński z kl.IVc. I miejsce w województwie małopolskim – Aleksander Chuchrowski z kl.IVa.

„Przeszłość nie jest krainą, którą tak łatwo opuścić”.

Konkurs literacko-historyczny polegał na napisaniu opowiadania lub reportażu pokazującego autentyczną historię, która wydarzyła się w rodzinie ucznia w czasie przełomowych wydarzeń historycznych XX/XXI wieku (od 1900-2015). Organizatorzy konkursu : Szkoła Podstawowa nr45 w Krakowie i Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Łomnicy Zdroju. Autorką pracy pt.”Wspomnienia z lat 1980-1989” była Justyna Wołek z kl.Vc, a pracy pt. „Ku chwale ojczyzny. Stan wojenny” – Oliwia Linca z kl.VIc

 Ogólnopolski konkurs historyczny „Krąg”.

Organizatorem jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Warszawie przy współpracy merytorycznej z Wydziałem Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Karola Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ideą Konkursu jest szerzenie wśród młodzieży wiedzy o miejscu Polski w Europie , propagowanie polskich tradycji , obrzędów, zabytków jako wartość ponadnarodowych.

W konkursie  wzięło udział 10 uczniów : Katarzyna Jaroszek z kl.Vb, Melak Kostrzewa-Seyoum z kl.Vb, Wiktoria Lewandowska z kl.Vb, Otylia Żurek z kl.Vb, Franciszek Garbień z kl.Vc, Karol Kubala z kl.Vc, Tomasz Gorzelak z kl.Vd, Magdalena Jachna z kl.Vd, Anna Solak z kl.VId, Aleksandra Wołek z kl.VId.

Wyróżnienie i I miejsce w szkole zdobyła Aleksandra Wołek. Wyróżnienie i II miejsce w szkole zdobyła Anna Solak. Wyróżnienie i III miejsce w szkole zdobył Franciszek Garbień.

Grażyna Pleśniarska – Gwizdała.