Spotkanie z pielęgniarką

W dniu 7 grudnia odwiedziła nas Pani pielęgniarka B. Gicala z Brzeskiego szpitala. Celem spotkania gościa z uczniami świetlicy było, zapoznanie dzieci z tematyką zdrowego odżywiania. Dzięki ciekawym informacją przekazanym przez Panią pielęgniarkę dowiedzieliśmy się, które produkty spożywane przez dzieci są zdrowe, a które uchodzą za tzw „Fast foody”. Pani  pielęgniarka  podkreślała aby dbać  o różnorodność spożywanych posiłków ponieważ  nie ma produktu, który dostarczałby wszystkich niezbędnych składników odżywczych, dlatego powinniśmy dbać o ich uzupełnianie w różnych ilościach i proporcjach. Powinniśmy dbać by nasze posiłki w ciągu dnia uwzględniały produkty ze wszystkich grup: produkty zbożowe, warzywa i owoce, mleko i jego przetwory oraz produkty dostarczające pełnowartościowego białka. Ważnym etapem pogadanki było uzyskanie informacji dotyczącej zagadnienia związanego z systematycznością spożywania posiłków w ciągu dnia, a mianowicie: śniadania, obiadu czy kolacji. Dzieci zapoznały się z piramidą zdrowego odżywiania i zapoznały się jakie są podstawowe zasady zdrowego odżywiania.

Posiłki powinny być zróżnicowane. Produkty zbożowe powinny być głównym źródłem energii.  Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców. Mięso spożywaj z umiarem. Ograniczaj spożywanie soli.  Pij wystarczającą ilość wody. Zachowaj umiar w spożywaniu cukru i słodyczy. Strzeż się nadwagi i otyłości, nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznej.

Nieodzownym elementem spotkania było także zwrócenie uwagi na rolę ruchu w codziennym życiu. Na zakończenie zajęć dzieci miały możliwość zrobienia i skosztowania pysznego soku z owoców.

Agnieszka Święch, Lucyna Szot, Katarzyna Zelek