Hej kolęda, kolęda

Zwyczaj kolędowania pochodzi z dawnych czasów. Już starożytni Rzymianie w pierwszych dniach nowego roku odwiedzali swoich sąsiadów śpiewając pieśni i składając życzenia. W Europie zwyczaj kolędowania zaczął być popularny najprawdopodobniej w średniowieczu, w Polsce natomiast dopiero ok. XVI wieku.

Kolędnicy chodzili po domach w okresie bożonarodzeniowym, nierzadko aż do 6 stycznia. Przebrani byli w niezwykle barwne i ciekawe stroje. Najbardziej popularnymi postaciami były, i do dziś są, anioły, diabły, pasterze, królowie. Najważniejszą postacią był król Herod, istotna była także śmierć i diabeł. W wielu wsiach popularne było przyprowadzanie ze sobą żywych zwierząt. Bardzo często kolędnicy odgrywali krótkie scenki związane z narodzinami Jezusa, a także śpiewali bożonarodzeniowe pieśni. Bywali jednak i tacy, którzy straszyli domowników przebrani za czarownice i okrutne stwory. W zamian za przedstawienie oczekiwano poczęstunku, datków, ewentualnie drobnych podarków. Wizyty kolędników były oczekiwaną atrakcją dla mieszkańców wsi.  Dziś czas do tej tradycji wrócić!

I tak oto rodzice wraz z nauczycielami przygotowali tradycyjną kolędę dla uczniów naszej szkoły. Przedstawienie było przygotowane profesjonalnie. Aktorzy pięknie przebrani, pełni skupienia, ale z uśmiechami na twarzach, w odpowiedniej scenografii oraz oprawie muzycznej wprowadzili wszystkich zebranych w świąteczny nastrój. Dzieci chętnie wspólnie z kolędnikami śpiewały kolędy. Przedstawienie tradycyjnej kolędy przez aktorów wywołało u dzieci ogromne przeżycia. Toteż na twarzach dzieci królował uśmiech, a chwilami strach.

W przedstawieniu reżyserowanym przez Panie Marię Pawełczyk i Annę Duch- wzięli udział: Herod – Pan Rafał Cichoński, Gwiazdor – Pan Krzysztof Babicz, Kominiarz – Pan Paweł Jankowski, Pasterka – Pani Danuta Zuch, Pasterz – Pan Rafał Hermaszewski, Koza – Pani Agnieszka Mastalska-Sowa, Śmierć – Pani Anna Duch, Bocian – Pani Maria Pawełczyk, Diabeł – Pan Michał Seremak, Gospodarz – Pan Paweł Sitarz, Anioł I – Pani Magdalena Wojnicka, Anioł II – Pani Agnieszka Święch, Dziecko- Filip Jaworski, oprawa muzyczna – Pan Michał Seremak, dekoracja sali – Pani Dorota Wojtyś.

Magdalena Wojnicka