NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

Dnia 10 listopada 2023 roku, w pogodny jesienny dzień, uczciliśmy obchody kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, pamiętając, że po 123 latach niewoli Rzeczpospolita wróciła na mapę świata.

Uroczystą akademię z okazji Święta Niepodległości rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie część artystyczna przygotowana przez klasę V b i VI b wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju oraz nastroje narodu polskiego wyczekującego przez dziesięciolecia na upragnioną wolność. Wiersze oraz zaprezentowane przez szkolny chórek pieśni i piosenki wzbudziły w widzach refleksje nad wolnością oraz przypomniały, jak ważne jest pielęgnowanie wartości patriotycznych i pamiętanie o Polakach, którzy własną krwią i ofiarą życia bronili suwerenności. Na zakończenie uroczystości wszyscy zgromadzeni na hali sportowej uczniowie oraz nauczyciele wspólnie śpiewali utwory patriotyczne, m.in. „Wojenko, wojenko…”, „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla”, „Szara piechota”.

W ten sposób staraliśmy się przekazać naszą wdzięczność za to, że żyjemy i mieszkamy w wolnym kraju oraz zapewnić o naszej pamięci o tych, którzy o tę wolność walczyli.

W sobotę 11 listopada poczet sztandarowy naszej szkoły wziął także udział w uroczystościach na terenie naszego miasta.