Święto Konstytucji

Rocznica uchwalenia Konstytucji jest świętem państwowym, które obchodzimy jednocześnie w podniosłym i radosnym nastroju. Wzruszamy się, widząc biało-czerwone chorągiewki w rękach świątecznie ubranych dzieci. Cieszymy, kiedy możemy wspólnie śpiewać patriotyczne pieśni. Dzięki wiedzy, którą zdobywamy w szkole, potrafimy docenić wagę tej uroczystości i rolę, jaką odegrał ten dokument w historii naszego narodu. Właśnie o takiej świadomości narodowej, kultywowaniu tradycji i zwyczajów ojczystych opowiadała uczniom we wstępie do rocznicowej akademii Pani Dyrektor. Przypominała o szacunku, który należny jest narodowym symbolom i ich znaczeniu. Apelowała, aby zawsze we właściwy sposób odnosić się do osób starszych i tym samym okazywać szacunek i wdzięczność za pracę, którą wykonują dla dobra wspólnej Ojczyzny.

Tym, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystościach zorganizowanych przez władze naszego miasta, Pani Dyrektor opowiedziała o sukcesach zuchów, które z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej stworzyły na brzeskim rynku najdłuższą ,,żywą flagę’’ oraz zdobyły I miejsce za rysunek kredą malowany pod hasłem: ,, To właśnie Polska’’.

W konkursie wiedzy dotyczącym barw i symboli narodowych oraz władz państwowych i lokalnych najlepsze miejsca zdobyły: Julia Zych z 6d i Anna Solak z 5d.

W niedzielne południe delegacja zuchów wraz z pocztem sztandarowym wzięła także udział we mszy św. odprawionej w kościele parafialnym, a potem wspólnie z innymi delegacjami przemaszerowała pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie złożyła kwiaty.

My też w naszej szkole świętowaliśmy 3 Maja. Ciekawy program słowno-muzyczny przygotowały dla nas pod kierunkiem pań: Julity Chrabąszcz i Barbary Musiał, klasy: 6b i 4c. Dzięki niemu mogliśmy dowiedzieć się o najważniejszych postanowieniach Konstytucji, takich jak: zniesienie wolnej elekcji, zniesienie tak bardzo szkodliwego  liberum veto, ograniczenie roli senatu, uznanie chłopów za część narodu, gwarancja tolerancji religijnej i in.