BRZESKA „TRÓJKA” DUMNA Z POWSTAŃCÓW

2 października w naszej szkole miało miejsce ważne wydarzenie – na jednej ze ścian hali sportowo – widowiskowej  został uroczyście odsłonięty mural „Dumni z Powstańców”.

Wydarzenie to wpisuje się w ramy inicjatywy 80 murali na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego, której pomysłodawcą jest zespół kampanii BohaterON i Komitet Społeczny ds. obchodów 80. Rocznicy Powstania Warszawskiego. Malowidło ma powierzchnię 130 metrów kwadratowych i składa się z sześciu ilustracji inspirowanych autentycznymi fotografiami wykonanymi podczas Powstania Warszawskiego. Jego autorką jest Katarzyna Walentynowicz. Projekt dofinansowany jest ze środków pochodzących z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach Otwartego Konkursu Ofert “Mur, ale historia”.

Nie bez przyczyny jeden z pierwszych murali pojawił się właśnie na ścianie naszej szkoły – nauczycielki pracujące w „trójce” – pani Barbara Górczewska i pani Izabella Czernecka są laureatkami Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich w kategorii „nauczyciel”.

Podczas uroczystości na placu przyszkolnym pojawiła się cała społeczność szkoły, w tym grupa rekonstrukcyjna, czyli kilkadziesiąt uczniów ubranych w stroje warszawskich powstańców. Mury szkoły zaszczycili także liczni goście, w tym Agnieszka Łesiuk -Krajewska, prezes Fundacji „Pokolenie Kolumbów”, które jest koordynatorem akcji. Nie zabrakło także przedstawicieli władz samorządowych, państwowych służb i instytucji, dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów z brzeskich szkół oraz mieszkańców Brzeska. Po odśpiewaniu hymnu i wciągnięciu na maszt flagi państwowej pani dyrektor – Dyrektor Wójcik, zastępca Burmistrza Miasta, pan Grzegorz Brach, pani Agnieszka Łesiuk – Krajewska oraz przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego uroczyście przecięli wstęgę. Następnie Proboszcz Parafii pw. NMP Kościoła i sanktuarium św. Jakuba Starszego Ap. w Brzesku – ksiądz prałat Józef Drabik dokonał poświęcenia malowidła.

Następnym punktem uroczystości był program poetycko – muzyczny „Świat płonął wojną – ONI  miłością” autorstwa Barbary Tuzel Górczewskiej oraz Leszka Czajkowskiego.

Na placu przyszkolnym gościły także służby mundurowe. Ich przedstawiciele zapoznawali dzieci z pracą i funkcjonowaniem jednostek policji, wojska i straży pożarnej.

To niezwykle ważne wydarzenie dla naszych uczniów, ale także i dla całej społeczności lokalnej, było ważną lekcją historii i patriotyzmu. Dzięki niemu podjęliśmy refleksje o bohaterstwie i poświęceniu powstańców.

Mural od dziś będzie towarzyszyć mieszańcom Brzeska jako inspiracja do zgłębiania historii walki Polaków w czasach II wojny światowej oraz będzie przypominać o ważnych wartościach narodowych, takich jak wolność, odwaga i jedność.

Film o tym przedsięwzięciu można obejrzeć na fanpage’u BohaterON.

O wydarzeniu napisali Urząd Miejski w Brzesku oraz Tarnowska.TV.

Zachęcamy do obejrzenia wszystkich relacji poprzez kliknięcie w link.