IX Wojewódzki Konkurs Ortograficzny „Kaktus”

W obecnym roku szkolnym uczniowie klas trzecich PSP nr 3 w Brzesku dużo pracowali nad ortografią, która cały czas sprawia wiele kłopotów. Efektem tej nauki był udział w dwóch konkursach ortograficznych. Uczniowie dzielnie zmierzyli się z rozmaitymi zadaniami. Nie tylko poszerzyli swoją wiedzę i umiejętności, ale również świetnie się bawili.
24 uczniów brało udział w szkolnym etapie IX Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego „Kaktus”. Konkurs ten przebiegał w trzech etapach. Etap szkolny miał formę pisemną i składał się z dyktanda i testu ortograficznego. Uczniowie wykazywali się zarówno znajomością podstawowych zasad ortograficznych jak i praktycznym ich stosowaniem. Uczniowie, którzy w eliminacjach osiągnęli co najmniej 95% zakwalifikowani zostali do etapu II- międzyszkolnego, przeprowadzonego przez organizatorów WKO „Kaktus”, który odbył się już w Krakowie w Szkole Podstawowej im. P. Michałowskiego.
Były to trzy uczennice : Karolina Hebda z kl. 3b ( wych. E. Multan), Klaudia Sambor z kl. 3c ( wych. L. Płaczek) oraz Otylia Styrna, również z kl. 3c.
Etap ten polegał na wykonaniu 10 zadań testowych. W konkursie brało udział 1500 uczniów ze szkół województwa małopolskiego, w II etapie ok. 80.
Następie odbył się III etap ( 33 uczniów, którzy pisali dyktando), również przeprowadzony przez organizatorów WKO „Kaktus”. W etapie III udział wzięła K. Hebda i O. Styrna. Podczas tego etapu nastąpiło wyłonienie laureatów. Najlepsza okazała się Otylka Styrna z klasy 3c, która otrzymała miano laureata, zajmując 3 miejsce w województwie.
Uroczyste wręczenie nagród, wszystkim trzem uczennicom odbyło się  w Audytorium im. W. Danka w Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.
Te same uczennice zostały zakwalifikowane do XII Międzypowiatowego Konkursu Ortograficznego dla klas I- III i 10 kwietnia  walczyły o miano Gminnego Mistrza Ortografii. Klaudia Sambor z klasy 3c (wych. L. Płaczek) napisała bezbłędnie dyktando i zdobyła tytuł Gminnego Mistrza Ortografii. Zakwalifikowała się do III etapu – finału, który odbędzie się 18 maja w Szkole Podstawowej  w Żabnie. Trzymamy więc kciuki za Klaudię!

Luiza Płaczek