Sukces naszych uczennic w Przeglądzie Pieśni Legionowej

SUKCES NASZYCH UCZENNIC W PRZEGLĄDZIE PIEŚNI LEGIONOWEJ

W ramach programu „Na drodze do Polski Niepodległej” Kuratorium Oświaty w Krakowie i Szkoła Podstawowa nr 61 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie zorganizowała Przegląd pieśni legionowej dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych województwa małopolskiego. Zadaniem uczestników przeglądu było zaprezentowanie piosenki lub pieśni związanej tematycznie z działaniami legionów.

Pieśni legionowe powstawały na kanwie burzliwej historii Polski. Są efektem ciężkich doświadczeń walki o ojczyznę. Powstaje pytanie czy pieśni te powinny być bliskie Polakom, a przede wszystkim naszym uczącym się dzieciom? Bardzo istotna jest świadomość ich roli: łączyły one naszych rodaków w trudnych momentach, dodawały żołnierzom otuchy i odwagi przed walką, budziły nadzieję u emigrantów, kształtowały młodzież. Marszałek Józef Piłsudski zwracając się do legionistów, nobilitował najsłynniejszą ich pieśń, „My, Pierwsza Brygada”, do miana hymnu legionowego słowami: „Dziękuję Panom za najdumniejszą pieśń, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła…”

Przegląd przeprowadzony został w trzech etapach:  szkolnym, rejonowym, wojewódzkim.

Szkolna komisja wyłoniła 5 uczestniczek, którzy przeszły do etapu rejonowego:

OLA ŚWIERCZEK Z KL.IV, HANNA GÓRCZEWSKA Z KL.V, MARYSIA MIKOŁAJEK Z KL.VI, ZUZANNA PATULSKA Z KL.VI, EMILKA ZDEBSKA Z KL.VI

Do konkursu zgłosiło się ok. 200 uczestników z województwa małopolskiego.

Przesłuchania na etapie rejonowym dla naszego okręgu odbyły się 20 października w Szkole Podstawowej nr 5 w Bochni, gdzie cała piątka dziewczyn zakwalifikowała się do kolejnego etapu na szczeblu wojewódzkim.

Dnia 5 listopada w Szkole Podstawowej nr 61 w Krakowie odbył się przegląd  Laureatów Pieśni Legionowej, gdzie nasze uzdolnione muzycznie, a zarazem wokalnie dziewczęta zaprezentowały nowy repertuar tematycznie związany z działaniami legionów.

W ostatnim, wojewódzkim etapie konkursu zaprezentowała się Zuzanna Patulska z kl. VI c,  która 13 listopada 2014 r. z rąk  Małopolskiego Kuratora Oświaty Aleksandra Palczewskiego odebrała Dyplom Finalistki.

Jestem przekonana, że udział w przeglądzie pozwolił dzieciom pogłębić wiedzę o losach legionistów i stworzył uczniom możliwość rozwoju zainteresowań wokalnych. Serdecznie dziękuję i zarazem gratuluję całej wspaniałej piątce naszych uczestniczek, które godnie i dumnie reprezentowały swoją szkołę.

Barbara Zelek