Wojciech Zastawnik laureatem I miejsca w konkursie ogólnopolskim

o ks. Stanisławie Konarskim
Ksiądz Stanisław Konarski – nasz współczesny

Organizatorzy:

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie pod Patronatem Honorowym:

• Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika,
  • Metropolity Lubelskiego Ojca Mateusza Pindelskiego, Prowincjała Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów
  • Pana Jarosława Stawiarskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego
  • Pani Teresy Misiuk, Lubelskiego Kuratora Oświaty
  • Pana Krzysztofa Żuka, Prezydenta Miasta Lublin
  • Pana Przemysława Omieczyńskiego, Prezesa Zarządu Fundacji Niepodległości w Lublinie

Konkurs adresowany był  do uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.

Cele konkursu:

Cele edukacyjne

• Upowszechnianie wiedzy o dokonaniach ks. Stanisława Konarskiego, a także innych wybitnych przedstawicieli kultury Oświecenia w Polsce.
  • Ukazanie aktualności koncepcji zawartej w systemie wychowawczym opracowanym przez wielkiego Pijara.
  • Doskonalenie umiejętności sprawnego i poprawnego posługiwania się językiem polskim oraz korzystania z narzędzi i zasobów cyfrowych.

Cele wychowawcze

• Kształtowanie postaw i promowanie wartości, którym był wierny ks. Stanisław Konarski.
  • Inspirowanie uczniów do poznania dorobku intelektualnego  ks. Stanisława Konarskiego oraz kultury polskiego Oświecenia.

W konkursie  literackim zadanie polegało na  zredagowaniu przez ucznia pracy pisemnej na jeden z trzech podanych niżej tematów:

1. Ksiądz Stanisław Konarski zapewniał, że w procesie kształcenia i wychowania młodzieży wielką rolę odgrywa korzystanie z książek. Zachęć swoich rówieśników do czytelnictwa, wskazując jego rolę w kształtowaniu osobowości człowieka.

2. Jakie były powody przeprowadzenia gruntownej reformy szkolnictwa przez ks. Stanisława Konarskiego?

3. Ksiądz Stanisław Konarski był gorliwym patriotą. W jaki sposób współczesny uczeń może wykazywać się miłością wobec Ojczyzny

W konkursie  na prezentację multimedialną należało przygotowanie  przez ucznia prezentacji multimedialnej na jeden z dwóch podanych niżej tematów:

1. Jakie idee księdza Stanisława Konarskiego są realizowane w Twojej szkole?

2. Ksiądz Stanisław Konarski nawoływał do pielęgnowania mowy ojczystej. W jaki sposób młodzież  XXI wieku powinna dbać o piękno języka polskiego?

W tym roku na konkurs wpłynęło 121 prac z 13 województw Polski. W kategorii praca literacka wpłynęło 67 prac, a w kategorii prezentacja multimedialna  54 prace.

Z naszej szkoły wysłano 2 prace:
– literacką  – Leny  Krzywackiej  z klasy VI a
– prezentację multimedialną – Wojciecha Zastawnika z klasy IV a

Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów
Grażyna Pleśniarska – Gwizdała