Treść artykułu

Październik Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Jak co roku obchodzimy święto bibliotek, w październiku zaplanowano cykl działań  promujących bibliotekę szkolną.

  • Gazetki i plakaty informujące o święcie i jego obchodach.
  • „Nietypowa książka” – konkurs plastyczny dla klas I-III, IV-VI.
  • „W bajkowym świecie magii i fantazji” – zajęcia w bibliotece z grupą uczniów klas pierwszych i drugich (czytanie baśni i bajek, konkursy i zabawy związane z baśniami).
  • Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke
  • Warsztaty „HISTORIA PISMA I KOMUNIKACJI” . Spotkanie i warsztaty organizuje PiMBP w Brzesku.
  • Rozstrzygnięcie i podsumowanie konkursów.

Celem tej akcji jest wyeksponowanie roli biblioteki jako szczególnego miejsca w szkole; zwrócenie uwagi w niekonwencjonalny, atrakcyjny sposób na jej ogromną rolę w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych; przybliżenie uczniom biblioteki i jej zbiorów.
To okazja, aby zainteresować uczniów, nauczycieli działaniami biblioteki oraz rozbudzać świadomość, iż jest miejscem zdobywania informacji jak również ośrodkiem życia kulturowego w szkole.

21 października w bibliotece odbyły się zajęcia dla grupy uczniów klas pierwszych uczęszczających na świetlicę szkolną. W bajkowy świat magii i fantazji dzieci zabrała księżniczka Arabella wraz ze swoimi pomocnikami krasnoludkami i Czerwonym Kapturkiem. Dzieci świetnie się bawiły, odbyły się różnego rodzaju gry i konkursy. Na zakończenie wspólnej zabawy uczniowie otrzymali dyplomy i słodkości oraz zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie na tle makiety Gapcia.

W rolę bajkowych postaci wcieliły się: Księżniczka Arabella- pani Gabriela Mleczko, Czerwony Kapturek-pani  Katarzyna Szeląg, Krasnal Gapcio – pani Lucyna Szot, Krasnal Milczek- pani Anna Gadowska

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie klasy 2b i 2e  dzięki zaproszeniu  Oddziału dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku  mogli uczestniczyć w spotkaniu autorskim  ze znanym i lubianym pisarzem  książek dla dzieci Grzegorzem Kasdepke. Spotkanie odbyło się 27 października w  trakcie spotkania młodzi czytelnicy  z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o twórczości autora  Pojawiły się również ciekawe pytania na które autor starał się udzielić wyczerpujących odpowiedzi. Pisarz złożył autografy na książkach, które dzieci zakupiły przed spotkaniem.

Kolejną atrakcją dla młodych czytelników był udział w warsztatach ILUSTROWANA HISTORIA PISMA I KOMUNIKACJI” – to empiryczna „ podróż w czasie” przeprowadzająca dzieci od początków powstania pisma, poprzez jego rodzaje oraz sposoby przekazywania informacji do czasów współczesnych, piktogramów i powrotu do pisma obrazkowego. Celem spotkania było zaprzyjaźnienie dzieci z książkami i rozbudzanie chęci czytania. Warsztaty ukazały dzieciom książkę jako coś wyjątkowego z ciekawą historią powstania. Poznanie rodzajów pisma, przedstawienie roli zapisu, przekazu informacji i celu komunikacji międzyludzkiej ma stworzyć aurę przygody dookoła każdej książki, która- zanim zostanie otwarta-będzie dla dziecka ciekawą.

Konkurs plastyczny na nietypową książkę cieszył się ogromnym powodzeniem zwłaszcza wśród młodszych czytelników.

Laureatami konkursu zostali: I miejsce  Mikołaj Biliński kl. 3c , II miejsce  Amelia Dadej kl. 2c, III miejsce  Ignacy Bujak kl. 3c, Maria Solak kl. 2a

Wyróżnienia: Gabriela Kornaś kl.1d, Hanna Osyba kl.1b, Oliwia Olchawa kl.5a, Matylda Bujak kl. 5d.

Koordynatorem całego przedsięwzięcia była pani Aneta Franczyk i pani Iwona Krzysztof.